21/11/2023
Alpinists BC 7 13 14 13 - 47 -
Flood BC 21 20 10 12 - 63 -

Ανεβάζει στροφές η Flood!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, η Flood πραγματοποίησε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε διαφορά ασφαλείας και έφτασε σε μια σπουδαία και συνάμα άκρως σημαντική νίκη   κόντρα στους Alpinsts με σκορ 47-63!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Κουσάση και Ζαφειρόπουλο να πραγματοποιούν εκπληκτική εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το εντυπωσιακό 7-21.

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, καθώς ο Ασπιώτης και η παρέα του κράτησαν εκ νέου χαμηλά στο σκορ τους Alpinsts, έλεγξαν τα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν άρτια τη πορτοκαλί, είχαν σωστές επιλογές και με τον Κουσάση να ηγείται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στη ανάπαυλα στο συν είκοσι ένα  με σκορ 20-41!

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να παρουσιάσουν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων που διαθέτουν σαν ομάδα, καθώς με όπλο την άμυνα τους κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στο μείον δέκα με σκορ 34–44. Ωστόσο, η αντίδραση της Flood ήταν άμεση και με εφτά αναπάτηντους πόντους έκλεισαν τη προτελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγού μουσικό 34–51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα καθόλου τη διάρκεια του, δεν απειλήθηκαν σε κανένα χρονικό σημείο και κατάφεραν να φτάσουν σε μία σπουδαία και παράλληλα δίκαιη νίκη για το πρωτάθλημα της Master League επί ενός άξιου αντιπάλου με σκορ 47-63.

Betsson MVP ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 13 πόντους, 22 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Λιοφάγος είχε 5 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 8/27 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 7/15 βολές, 32 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/44 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 7/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη .

Alpinsts(Μαρούδης): Βακρινός 7, Καββαδίας 3, Καρακώστας 2, Λιοφάγος 5, Μαγκανιάρης 10, Μουτεβελής 15, Παπαντωνίου 5, Ποντίκας.

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 7, Αναματερός 5, Ασπιώτης 5, Ζαφειρόπουλος 13, Κουσάσης 19, Λιανός 2, Σταματόπουλος 3, Τσάπας 9.

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο των νικητών!