28/06/2023
Puebla BC 18 23 20 19 - 80 -
Jackals 20 21 19 14 - 74 -

Ανεβάζουν στροφές οι Puebla!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αρκετά αμφίρροπο. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν ένα δυναμικό και εντυπωσιακό παιχνίδι. Οι καλύτεροι παίκτες για τους Jackals ήταν οι Λιάτσικος και Φιλιππίδης, οι οποίοι συνεργάστηκαν αρμονικά για να προσφέρουν στην ομάδα τους σημαντικούς πόντους. Ωστόσο, οι Puebla απέδειξαν επίσης την αξία τους, με τους Μανούσο και Μαυρίδη να καταφέρνουν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, η ένταση και η αγωνία αυξάνονταν. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία 41-41. Και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη αποφασιστικότητα και αγωνιστικότητα, προσπαθώντας να αποκτήσουν το προβάδισμα. Οι παίκτες των Jackals και των Puebla προσέφεραν θεαματικές φάσεις και στιγμές εντυπωσιακής τεχνικής, κρατώντας τον κόσμο σε αγωνία για την έκβαση του αγώνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απίστευτα συναρπαστικό και αμφίρροπο. Οι δύο ομάδες πετύχαιναν πόντους και κανένα προβάδισμα δεν ήταν ασφαλές. Οι Puebla κατάφεραν να κερδίσουν με ένα σκορ 61-60 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι παίκτες Μανούσος και Μαυρίδης συνέχισαν να ξεχωρίζουν, προσφέροντας κρίσιμους πόντους για την ομάδα τους. Ωστόσο, οι παίκτες των Jackals, Φιλιππίδης και Λιάτσικος, απέδειξαν για μία ακόμη φορά την ποιότητά τους και διατήρησαν την ομάδα τους στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Puebla κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 80-74. Η ομάδα τους εμφάνισε αξιέπαινη αμυντική προσπάθεια και αποτράπηκαν πολλές προσπάθειες των Jackals για σκορ. Οι Puebla προσπάθησαν να πετύχουν το κάτι παραπάνω αλλά τα αρκετά άστοχα σουτ ήταν αυτά τα οποία έκριναν το παιχνίδι.

MVP του αγώνα είναι ο Σάββας Μανούσος ο οποίος έκανε Double Double με 41 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Jackals άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος ο οποίος έβαλε 16 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Puebla BC: Πάκας 10 (1) , Καραμανώλης 5 (1) , Τάσκας 8 (2) , Τζόκας 3 (1) , Λιάτσικος 18 , Φιλιππίδης 11 , Ζωγράφος 5 (1) , Βούλγαρης 4 , Γκούμας 5 , Χριστοφίδης 3 (1) , Μπουζαλης 2

Jackals: Λεκομπλές 9 (1) , Πάχτας , Αλεξανδρίδης 5 (1) , Χασεκίδης 3 (1) , Μαυρίδης 15 (3) , Λαπαρίδης , Τσίμπουρης 7 (1) , Μανουσος 41 (3)