20/02/2023
Salonica Old Stars 7 19 17 20 - 63 -
Leathal Pistols 22 17 14 20 - 73 -

Ανεβάζουν στροφές οι Pistols!

Ξεκίνησαν πολύ δυνατά οι Pistols και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα από νωρίς στο παιχνίδι με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετα το άλλο. Οι Salonica Old Stars δεν ήταν συγκεντρωμένοι και παρά τα καλάθια του Ματούλα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να πλήσιάσουν με τις όμορφες συνεργασίες του Χριστοδούλου και του Μπέτσιου, όμως οι Pistols δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Αγτζίδη και τον Πρωτογερόπουλο να κρατάνε το προβάδισμα για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 26-39.

Η αντεπίθεση των Salonica Old Stars συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Βελτίωσαν την άμυνα τους κοντά στο καλάθι και με τον Ματούλα και τον Μπαξεβανόπουλο να βρίσκουν ρυθμό προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τα καλάθια του Αντωνίου αλλά έχασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση και έτσι είδαν τους αντιπάλους τους να πλησιάζουν στο 43-53.

Στην τέταρτη περίοδο οι Salonica Old Stars τα έδωσαν όλα για να ολοκληρώσουν την ανατροπή με τον Ματούλα και τον Μπέτσιο να συνεργάζονται άψογα και να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους, όμως οι έμπειροι Pistols είχαν την υπομονή να γυρίσουν την μπάλα και να βρούν τις σωστές επιλογές κκαι με αυτόν τον τρόπο να πάρουν μία σημαντική νίκη με το τελικό 63-73.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Καραγκιαούρης πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό double double με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σπύρος Μπέτσιος με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 4(1), Χριστοδούλου 9, Βλάχος 4, Ματούλας 18(4), Κατράνας 4, Μπέτσιος 13, Χριστόπουλος 2, Μπαξεβανόπουλος 9.

Pistols: Τάλλης 6, Καραγκιαούρης 16, Πρωτογερόπουλος 11(1), Αγτζίδης 17, Ρωσσίδης 5(1), Χατζημιχαήλ, Αντωνίου 18(1).

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια των Salonica Old Stars για να επιστρέψουν στο παιχνίδι.