26/01/2023
Retrolls 11 9 8 14 - 42 -
Πανικός BC 6 18 15 13 - 52 -

Ανεβαίνει ο Πανικός BC!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Retrolls και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό από την αρχή. Με πολύ καλή άμυνα και τον Γραμματίκα να είναι ασταμάτητος κοντά στο καλάθι πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Πανικός BC δεν μπόρεσε να βρεί με συνέπεια λύσεις παρά τα καλάθια του Ψοφογιώργου και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-6.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους. Ανέβασαν ρυθμό και με όμορφες συνεργασίες του Κοντόπουλου και του Παρασκευά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά. Οι Retrolls δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους παρά τα καλάθια του Γκόζη, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 20-24.

Στην τρίτη περίοδο η αντεπίθεση του Πανικου BC συνεχίστηκε με το Δημητριάδη να ευστοχεί σε μεγάλα σουτ και να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο την διαφορά για την ομάδα του. Οι Retrolls προσπάθησαν να απαντησουν με τα καλάθια του Γραμματίκα αλλά η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 28-39.

Κάπου εκεί οι Retrolls αντέδρασαν και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι σημαδεύοντας τον Γραμματίκα κοντά στο καλάθι. Ο Πανικός BC απάντησε άμεσα με τις ενέργειες του Παρασκευά και κατάφερε να πάρει μία σημαντική για την συνέχεια νίκη με 42-52.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νίκος Παρασκευάς με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 8 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Γραμματίκας με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Retrolls: Γραμματίκας 24(1), Ανουσάκης 2, Γκόγκας 3, Τρικαλιώτης 2, Τσέλιος 3, Φωτακάκης 2, Κωνσταντάρας, Γκόζης 6.

Πανικός BC: Κοντόπουλος 3, Ψοφογιώργος 7(1), Καρανάτσιος 2, Νικολόπουλος, Τσελεκίδης 4, Παρασκευάς 22(3), Δημητριάδης 14.

Τι μας άρεσε: Η μονομαχία του Παρασκευά με τον Γραμματίκα κράτησε το ενδιαφέρον όλων των θεατών.