06/03/2023
Los Lampriniers 20 15 11 20 - 66 -
Τα Βουνά Ath 19 9 13 18 - 59 -

Ανέβηκαν στα... Βουνά οι Lampriniers!

Μια αναμέτρηση ιδιαιτέρως αμφίρροπη διεξήχθη το βράδυ της Δευτέρας, με τους Los Lampriniers να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες και να επικρατούν με 66-59 των Βουνών!

Μπόλικη διάθεση, μπόλικη όρεξη για τρέξιμο και γρήγορο μπάσκετ! Αυτή ήταν η εικόνα το παιχνιδιού στο ξεκίνημα, με τον Ευγενεία και τον Αποστόλου να κυριαρχούν κάτω από τα δύο καλάθια, δίνοντας το μικρό προβάδισμα του 20-19 στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου για Lampriniers, με τον Τουρλιούμη να απαντά με πέντε πόντους, με την είσοδό του στην αναμέτρηση.

Ανεβασμένοι οι Αντωνόπουλος και Δικαίος για τις δύο παρέες αντίστοιχα, με τον ρυθμό του αγώνα να παραμένει υψηλός, αλλά κάποια εύκολα λάθη και επιπόλαια τελειώματα δεν έφεραν αντίστοιχη επιθετική συγκομιδή με την πρώτη περίοδο. Ισόπαλες οι ομάδες στο μεγαλύτερο διάστημα, με τους Los Lampriniers να στηρίζονται στον Ευγενεία και να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με 35-28.

Με την ένταση στο παρκέ να ανεβαίνει και τους Lampriniers να ξεκινούν καλά το δεκάλεπτο με τον Ευγενεία και τον Ρίζο εξαιρετικούς, τα Βουνά βρήκαν απαντήσεις, έδωσαν τη μπάλα στους Χόντο και Γεωργίου, με τους δύο φόργουορντ των φιλοξενούμενων να τους δικαιώνουν μειώνοντας στο 46-41 για τρίτη περίοδο!

Ο Ευγενείας παρέμεινε μέχρι τέλους η... κολώνα των Lampriniers, ο Αντωνόπουλος ανέβασε ενέργεια και οι γηπεδούχοι έκαναν το αποφασιστικό βήμα για τη νίκη, με το 66-59 να είναι το τελικό σκορ, με τα Βουνά να είναι ανταγωνιστικα σε όλο το παιχνίδι, δείχνοντας εξαιρετικό πρόσωπο!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Ευγενείας με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Βουνά ξεχώρισε ο Χρυσοβαλάντης Ράλλης με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 27/56 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 9/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/55 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 10/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.

Los Lampriniers (Γρύλλης): Αντωνόπουλος 17, Ευγενείας 26, Ρίζος 10, Γρύλλης 2, Αποστόλου 11, Βασιλάκης.

ΒΟΥΝΑ (Χόντος): Γεωργίου 15, Ράλλης 7, Χόντος 14, Χριστοδούλου 2, Δικαίος 10, Παναγιωτόπουλος 2, Τουρλιούμης 9, Φιλντίσης.

Τί μας άρεσε: Εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στα δύο σύνολα!