15/01/2023
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 17 6 10 10 - 43 -
Fioretsina Salonica 30 14 22 15 - 81 -

Ανίκητοι οι Fioretsina Salonica!

Από πολύ νωρίς έδειξαν τα δόντια τους οι Fioretsina καθώς το γρήγορο παιχνίδι τους σε συνδυασμό με τα αρκετά εύστοχα καλάθια , τους έδωσαν μια αρκετά καλή διαφορά της τάξεως των 13 πόντων. Οι Seattle μπήκαν και αυτοί με την σειρά τους δυναμικά στο παιχνίδι όμως οι λεπτομέρειες ήταν αυτές οι οποίες του έβαλαν από νωρίς πίσω στο σκορ.

Ο ρυθμός για τους Seattle έπεσε δραματικά στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι βιαστικές επιθέσεις δεν τους επέτρεψαν να βάλουν παραπάνω από 6 πόντους σε ολη την περίοδο. Αν και ο ρυθμός των Fioretsina έπεσε ο Τετράδης μπόρεσε να βρει τα κενά ανάμεσα στην άμυνα και να πετύχει σημαντικά καλάθια με τα οποία μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Πλέον οι Fioretsina είχαν πάρει μπρος και κανένας δεν θα μπορούσε να τους σταματήσει , το passing game αλλή και η επιθετική βοήθεια από τον Παπαδόπουλο ήταν τα κλειδιά για την σπουδαία εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Χρήστος Ακριτόπουλος με τα σουτ του μπόρεσε να μειώσει κάπως την διαφορά και να δώσει μια μικρή ανάσα στην ομάδα του.

Οι προσπάθειες όμως όλων Seattle ειδικά στην τελευταία περίοδο δεν απέδωσαν και έτσι οι σχεδόν αλλάνθαστοι Fioretsina πήραν την νίκη με τελικό σκορ 43-81 κάνοντας έτσι την δεύτερη τους νίκη στο Winter Cup.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Διονύση Τετράδη ο οποίος έβαλε 23 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Για τους Seattle πρωταγωνιστής ήταν ο Απόστολος Ακριτόπουλος ο οποίος έβαλε 11 πόντους και μάζεψε και αυτός 4 ριμπάουντ.

Seattle Superψωνια: Ακριτόπουλος Χ. 14 (2) , Ιωαννίδης , Μαλακώζης 9 (1) , Φανουλάς 4 , Νταμπούδης 4 , Ακριτόπουλος Α. 11 (1) , Οικονόμου 1

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 6 , Χαριτίδης 8 , Τζάμος 6 , Θεοδοσίου 1 , Παπαδόπουλος 10 , Δοξάκης 7 (1) , Παπαβασιλείου 8 , Τετράδης 23 (3) , Χαϊτλής 6 , Μπουμπόνας 6

Τι μας άρεσε: Η τελειότητα στο παιχνίδι των Fioretsina.