13/01/2023
Space Hellas 21 17 23 19 - 80 -
Πλατειακοί 7 33 15 7 - 63 -

Ανίκητη Space Hellas!

Ανεβάζοντας στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Space Hellas ξεπέρασε το εμπόδιο των μαχητικών Shot και έκανε το 9/9 στην Master League.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Space Hellas στην αναμέτρηση, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πρωταγωνιστές τους Ντουμάνη, Βεργόγιαννη και Παπαδόπουλο προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 21-7. Οι ελλειπείς φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή κατάσταση τους Κοντομίχη και Κανταρτζή, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι Shot στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με καλάθια των Κοντομίχη και Μποφίλη αρχικά μάζεψαν την διαφορά (26-20) και στη συνέχεια με τρίποντα των Λάζουκιτς και Κανταρτζή πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (34-35). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης με τον Βεργόγιαννη και τον Μπαζώρα, όμως το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε στο -2 (38-40) σε μια άκρως ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τον Ντουμάνη από τη μία μεριά και τους Κανταρτζή και Κοντομίχη από την άλλη να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν πάντως να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 61-55 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν το ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι. Με τον Ντουμάνη να είναι εξαιρετικός τόσο στα οργανωτικά, όσο και στα εκτελεστικά του καθήκοντα και τους Βεργόγιαννη και τους Παπαδόπουλο να ακολουθούν σε απόδοση οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 19-7 και έφτασαν πιο εύκολα απ'ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη. Οι Shot στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην επίθεση και γνώρισαν δίκαια την δεύτερη τους ήττα στην Master League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ντουμάνης με double double και 26 πόντους (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/41 δίποντα, 8/18 τρίποντα και 14/21 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 24 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/33 δίποντα, 9/34 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 16, Ελευθερίου, Ηλιόπουλος, Κωνσταντινίδης 4, Μπαζώρας 6 (2), Μπαμπάκος 5, Ντουμανης 26 (2), Παπαδόπουλος 21 (4), Σιαρές 2

The Shot (Κανταρτζής): Αναστασάκης 4, Κανταρτζής 24 (5), Κοντομίχης 16 (2), Λάζουκιτς 6 (2), Μποφίλης 2, Ντιμπ 9, Χριστοφορίδης 2

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των φιλοξενούμενων.