10/06/2024
Βελούδινα Σφυριά 19 17 24 10 - 70 -
Cosa Nostra 17 21 13 10 - 61 -

Ανίκητα τα Σφυριά!

Για ένα ημίχρονο η Cosa Nostra δυσκόλεψε αρκετά τα Βελούδινα Σφυριά, ωστόσο οι κιτρινόμαυροι ήταν ανώτεροι στην επανάληψη και επικράτησαν με 70-61, κάνοντας έτσι το 8/8 στον έβδομο όμιλο της Summer Evolution League!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και με τα Βελούδινα Σφυριά να προηγούνται με 19-17, χάρη σε 9 πόντους του Μακρυγιάννη και 5 του Ζούπα. Ο Ρες με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 4 πρόσθεσε ο Κάκιος.

Με 6 πόντους του Φουντούλη, 4 του Φύτρου, άλλους τόσους του Ζούπα και τρίποντο του Κατσιούλη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7, 34-27, 4:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, η Cosa Nostra πάτησε γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 8 πόντους του Μπρούστα, 6 του Ρες και τρίποντο του Φλυτζάνη, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 36-38!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κατσιούλη κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με τους Ζούπα και Φύτρο να πετούν φωτιές με 7 πόντους έκαστος, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 60-51. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Ρες και Μπρούστας με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 60-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Βελούδινα Σφυριά είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και με δράστες στην επίθεση τους Φουντούλη, Ζούπα, Φύτρο και Μακρυγιάννη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 70-61. Για την Cosa Nostra στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Κάκιος με τους 7 πόντους που πέτυχε.

Betsson MVP για τα Βελούδινα Σφυριά ο Φύτρος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 5/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Κάκιος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές και 4/9 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Βελούδινα Σφυριά (Κατσιούλης): Αγαλιώτης 4, Ζούπα 18 (1), Μακρυγιάννης 13 (2), Κατσιούλης 3 (1), Χαραλάμπης, Ιερωνυμάκης, Φύτρος 15 (1), Φουντούλης 17

Cosa Nostra (Ρες): Κάκιος 13, Βιλλιώτης 5, Μπρούστας 15 (3), Κουτσουριδάκης, Ρες 23 (2), Φλυτζάνης 3 (1), Στρέγλος 2

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μονομαχίες!