02/07/2023
Brothers United 13 15 14 20 - 62 -
Gladiators 16 15 7 25 - 63 -

Ανίκητοι οι Gladiators!

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Gladiators με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Τσακίρη, κέρδισαν τους Brothers United με 62-63 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της Summer Evolution League!

Τρομερή εκκίνηση πραγματοποίησαν οι Gladiators στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Τσακίρη, 4 του Πρίτσου και τρίποντο του Μισιχρόνη, προηγούνταν με 5-14, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι και με 7 πόντους του Κουτουζή, 3 του Κατραντζή και τρίποντο του Αβούρη, μείωσαν στους 3, 13-16!

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και τελικά οι φιλοξενούμενοι με 5 πόντους του Πρίτσου, 3 του Τσακίρη και τρίποντο του Βαταλίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 28-31! Τους Brothers United κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Κουτουζής με τους 8 νέους πόντους που πέτυχε, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Κόντος.

Με 5 πόντους του Τσακίρη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι "Μονομάχοι" βρέθηκαν στο +8, 28-36. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου το συγκρότημα του Μαρκάτου  έσφιξε την άμυνά του και με 6 πόντους του Κανελλόπουλου και τρίποντο του Αβούρη, προσπέρασε με 42-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brothers United ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με 12 πόντους του Κουτουζή και δύο τρίποντα του Αβούρη, βρέθηκαν στο +7, 56-49, και μέχρι 2,5 για το τέλος προηγούνταν με 62-60. Ωστόσο, την τελευταία λέξη του αγώνα την είπε ο Τσακίρης και με buzzer beater τρίποντο, χάρισε την μεγάλη νίκη στους Gladiators με 62-63, ενώ νωρίτερα 7 πόντους σημείωσε ο Πρίτσος και 4 ο Γκαλάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/24 βολές, 11/35 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/21 βολές, 11/30 δίποντα και 10/40 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Brothers United ο Κουτουζής με 8/10 βολές, 6/15 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Gladiators ο Τσακίρης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 4/8 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ και έκανε 6 λάθη.

Brothers United (Μαρκάτος): Αβούρης 12 (4), Καράμπελας, Κανελλόπουλος 6, Κατραντζής 7, Κουτουζής 29 (3), Κόντος 4 (1), Πίτος 4

Gladiators (Μισιχρόνης): Τσακίρης 21 (3), Γκαλάς 6, Βαταλίδης 3 (1), Μισιχρόνης 5 (1), Ντάγκας 5 (1), Πρίτσος 16 (4), Χριστόπουλος 4, Ψαράκης 3

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο φινάλε, ειδικά τα τελευταία 5 δευτερόλεπτα!