25/11/2022
Aladalon 12 12 6 24 - 54 -
Black Mamba 7 19 11 19 - 56 -

Ανίκητο το Black Mamba!

Την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον δεύτερο όμιλο της Master League πήρε το Black Mamba, το οποίο επικράτησε με 56-54 των Aladalon στο κλειστό του Κολωνού.

Παρόλο που είχαν έρθει με μόλις μία πεντάδα στο ματς, οι Aladalon έδειχναν πιο δραστήριοι κόντρα στο φαβορί Black Mamba και προηγήθηκαν με 12-0 στο 7' με καλάθια του Βρεττού και του Παπαβασιλείου. Το Mamba αντέδρασε και με ένα δικό του 7-0 μείωσε στους 5, 12-7 με το τέλος της περιόδου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι "κόκκινοι" με αυταπάρνηση, συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με εξαιρετική άμυνα βρέθηκαν στο συν 6, 19-13 στο 14. Το Black Mamba βρήκε διαδοχικά τρίποντα με Μονέο, Φώτογλου, Μαρίτσα και ισοφάρισε σε 21-21. Η ομάδα του Μπασδάνη, κατάφερε να προσπεράσει με δίποντο του Δέδε, για το 26-24 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπασδάνη προσπάθησε να βάλει λίγο ταχύτητα και νεύρο στο παιχνίδι της για να πάρει τα ηνία. Με τον Βασίλη Δέδε να είναι εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, το Mamba πήρε διαφορά 7 πόντων, 37-30 στο 30'. Για τους Aladalon, καλό παιχνίδι έκανε ο Παπαβασιλείου στις δύο ρακέτες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρόλο που το Black Mamba πήρε και προβάδισμα 8 πόντων, οι Aladalon δεν το έβαζαν κάτω και με τον Άγγελο Παπαβασιλείου να βάζει και... τρίποντα, μείωσαν στους  5, 50-45 στο 35'. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, παρά το... πρες των "κόκκινων" διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους, πήραν τη νίκη με 56-54 και παρέμειναν αήττητοι στον δεύτερο όμιλο της Master με ρεκόρ 5-0. Από την άλλη, η ομάδα του Αθανασάκου, έπεσε στο 1-4, αλλά έδειξε ότι μπορεί να κάνει ζημιές αν μαζευτεί και να σώσει την κατηγορία.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Μονέος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Άγγελος Παπαβασιλείου με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 13/52 δίποντα, 9/25 τρίποντα και 3/6 βολές. Πήραν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά τη μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Aladalon είχαν 20/62 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 2/8 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 1 λάθος και 1 τάπα.

Aladalon (Αθανασάκος): Αθανασάκος 4, Βρεττός 12, Κτενίδης 8, Μένεγας 9, Παπαβασιλείου 21

Black Mamba (Μπασδάνης): Χιμντάν 6, Δέδες 10, Μαρίτσας 3, Μονέος 17, Μπολοτάκης 8, Ρεπάνης 6. Φώτογλου 6.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Aladalon που αγωνίστηκαν με 5 παίκτες!