22/10/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 14 8 4 11 - 37 -
Pourangers BC 8 14 29 13 - 64 -

Άνοιξε η όρεξη των Pourangers!

Το βραδάκι του Σαββάτου 22 Οκτωβρίου στο Μενίδι, σε ένα παιχνίδι που το σκορ στο ημίχρονο ήταν ισόπαλο, οι Pourangers έκαναν απίστευτο τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησαν πολύ εύκολα με 37 – 64 απέναντι στον Koloso Dunk N” Donuts , παίρνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Οι ομάδες ξεκίνησαν ορεξάτες το παιχνίδι αλλά ήταν πολύ άστοχες στο πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ να είναι χαμηλά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Χουλιάρα και τρίποντα από Δημόπουλο -Καραμπεσύνη, ξέφυγαν 14 – 8. Για τους Pourangers ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος με 4 πόντους, με τον Μαρκόπουλο να σκοράρει από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι δύο ομάδες πήγαιναν σε αργό τέμπο, με τους Pourangers να κάνουν ακριβώς αντίθετο σκορ(8-14) από την πρώτη περίοδο και το σκορ ημιχρόνου να τελειώνει 22 – 22. Παλλαντζάς, Αργυρίου και Ζαμπούρας έβαλαν από ένα καλάθι στην φτωχή συγκομιδή του Κολοσού, ενώ για τους φιλοξενούμενους που στέκονταν καλύτερα, Γεωργιόπουλος, Μανωλίτσης και Μαρκόπουλος έβαλαν από 4 πόντους έκαστος.

Οι Pourangers ήταν καταπληκτικοί σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο(4-29), δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κολοσό,και με το δίδυμο Παπαδόπουλου – Μαρκόπουλου να είναι ασταμάτητοι με 10 πόντους έκαστος , έστειλαν την διαφορά στους 29. Τα δύο καλάθια για τον Κολοσό πέτυχε ο Καραμπεσύνης.

Ο Kolosos έδειχνε στο τέταρτο δεκάλεπτο να έχει αποδεχτεί την ήττα του, με τον Αργυρίου να παλεύει στην άμυνα και τον Ρούσση να είναι το πρώτο βιολί με 6 πόντους. Τη νίκη για τους φιλοξενούμενους υπέγραψαν κυρίως ο Δραγάνης με 4 πόντους, με τον Τριανταφυλλίδη να βάζει ένα τρίποντο και τους Παπαδόπουλο και Μαρκόπουλο από ένα καλάθι, για το τελικό 37 – 64.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θωμάς Δραγάνης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ , 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Δημόπουλος με 3 πόντους , 12 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Kolosos είχε 14/38 δίποντα, 2/25 τρίποντα, 3/7 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 26 λάθη.

Οι Pourangers είχαν 17/48 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 9/17 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Kolosos Dunk N Donuts (Ζαμπούρας): Αργυρίου 4, Δημόπουλος 3(12ρ.), Ζαμπούρας 4, Καραμπεσύνης 8, Παλλαντζάς 2(8ρ.), Ρούσσης 8, Χαροκόπος 2, Χουλιάρας 6.

Pourangers(Στρατόπουλος): Γεωργιόπουλος 4, Δραγάνης 11(11ρ.), Μανωλίτσης 8, Μαρκόπουλος 20(11ρ.), Παπαδόπουλος 18(7ρ.), Πιστεύος , Στρατόπουλος , Τριανταφυλλίδης 3.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών.