29/01/2024
Aguanile 15 17 14 20 - 66 -
Στιφάδο Bulls 17 17 18 20 - 72 -

Ανησύχησαν αλλά πήραν τη νίκη οι Bulls

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ζεστά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 0-5. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παρατάχθηκαν με μόλις έξι παίκτες, ισορρόπησαν το ματς στη συνέχεια και κράτησαν επαφή στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-17.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν γρήγορα και να ψάχνουν τον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία. Ο Αξαμπανόπουλος κρατούσε επιθετικά την Aguanile, με τους Στιφάδο Bulls να έχουν πάντα το προβάδισμα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-34.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά. Μάλιστα με σερί 6-0 προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους 40-52, με τους γηπεδούχους να απαντάνε με δικό τους σερί 6-0, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 46-52.

Στην τελευταία περίοδο, οι Στιφάδο Bulls απειλήθηκαν ιδιαίτερα από την Aguanile, η οποία φάνηκε ότι θα πήγαινε να κλέψει το ματς στα τελευταία λεπτά. Ωστόσο, το  σουτ του Σαρρή που θα οδηγούσε τον αγώνα στην ισοπαλία, 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, δεν ήταν εύστοχο και σε συνδυασμό με τις εύστοχες βολές των φιλοξενούμενων, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 66-72.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτριος Πρόκος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτριος Αξαμπανόπουλος με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 28/62 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 4/10 βολές, 49 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/47  δίποντα, 5/25 τρίποντα, 17/24 βολές, 43 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη.

Aguanile (Γκέγκιος): Δάμης 8, Συκαράς 12, Μπάρκσαϊρ 6, Γκέγκιος, Σαρρής 9, Αξαμπανόπουλος 31.

Στιφάδο Bulls (Αναστόπουλος): Πρόκος 20, Χριστόπουλος 5, Παγουλάτος 4, Αναστόπουλος 6, Μάλλης 17, Πανταζής 14, Παρθένης 6.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα των Στιφάδο Bulls.