15/10/2024
Ναυάγια 13 13 21 14 - 61 -
Undrafted 15 9 22 16 - 62 -

Με ανατροπή το "πρώτο" των Undrafted!

Την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της Development League πήραν οι Undrafted, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν τα Ναυάγια με 61-62 στο ΓΣΠ!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Undrafted να οδηγούν το παιχνίδι και με 6 πόντους του Γιώργου Χρυσικού και τρίποντο του Θεοδωρόπουλου, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2, 13-15. Ο Καραβασίλης με 5 πόντους και ο Σπυρόπουλος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο τα Ναυάγια έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Καραμπεσύνη, 3 του Σπυρόπουλου και τρίποντο του Τζίφου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-24. Τους φιλοξενούμενους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα ο Γιώργος Χρυσικός με τους 5 νέους πόντους του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα καλάθια των δύο ομάδων πήραν φωτιά. Αρχικά με 12 πόντους του Σπυρόπουλου και 7 του Καραβασίλη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +8, 36-28. Στη συνέχεια της περιόδου ο Τάσος Χρυσικός πήρε μπρος και με 13 δικούς του πόντους, αλλά και βοήθειες των Γιώργου Χρυσικού και Αντωνάκη, μείωσαν για λογαριασμό των Undrafted στον πόντο, 47-46!

Με 4 πόντους του Σπυρόπουλου και τρίποντο του Καραβασίλη, τα Ναυάγια προηγούνταν με 58-53, 2:00 για το τέλος. Ωστόσο, οι Undrafted ήταν εξαιρετικοί στο φινάλε και με μεγάλα σουτ των Γιώργου Χρυσικού, Πανταζή και Τάσου Χρυσικού, γύρισαν το παιχνίδι και επικράτησαν με 61-62!

Πολυτιμότερος για τα Ναυάγια ο Σπυρόπουλος με 26 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 6/15 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Novibet MVP των Undrafted ο Γιώργος Χρυσικός με 23 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 11/20 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Τζιβιτζής, Ασημακόπουλος, Καραβασίλης 16 (3), Καριατλής 2, Καραμπεσίνης 6, Τζίφος 5 (1), Σπυρόπουλος 26 (3), Αυδίκος 6

Undrafted (Πανταζής): Θεοδωρόπουλος, Παπαγεωργίου 3 (1), Πανταζής 3 (1), Κόντος Φ. 6, Κόντος Μ. 2, Αντωνάκης 8, Χρυσικός Γ. 23, Χρυσικός Τ. 17 (3), Ντερτινής

Τι μας άρεσε: Το φινάλε των Undrafted!