28/12/2023
Valhalla Phantoms 11 30 18 17 - 76 -
Φιορετσίνα 6 15 17 11 - 49 -

Αντίο στο 2023 με νίκη οι Valhalla Phantoms!

Οι Valhalla Phantoms, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και με τα καινούργια αποκτήματα να κάνουν τη διαφορά με το καλημέρα, επικράτησαν εύκολα της Φιορετσίνα με σκορ 76-49.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ μουδιασμένα στην αναμέτρηση, επηρεασμένες και από την διακοπή των γιορτών, δείχνοντας να μην έχουν χωνέψει ακόμα την Χριστουγεννιάτικη γαλοπούλα. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 11-6.

Tο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Οι Valhalla Phantoms μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και πήραν διψήφια διαφορά από νωρίς. Εξαιρετικό ντεμπούτο από τον Τζέρικο για τους γηπεδούχους, ο οποίος μαζί με τους Νικολάου, Κρινή έκαναν την διαφορά στην επίθεση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-21.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι πλέον για τους Valhalla Phantoms, οι οποίοι από εκεί και πέρα έκαναν συντήρηση δυνάμεων. Η Φιορετσίνα με τους Κεχρή, Καπετανίδη προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά αλλά οι γηπεδούχοι με όπλο το ομαδικό μπάσκετ και τις πολλές λύσεις στην επίθεση δεν είχαν πρόβλημα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 59-38.

Η τελευταία περίοδος είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να ανοίγουν το ροτέισον και να παίρνουν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίχτες. Το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 76-49 με τους γηπεδούχους να κλείνουν με χαμόγελα το 2023.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Κρινής με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Καπετανίδης με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 24/55 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 7/10 βολές, 57 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/55 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 9/18 βολές, 32 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 6 λάθη.

Valhalla Phantoms (Παπαϊωάννου): Σολι, Σιντορ 6, Τσινιόκα 8, Παπαϊωάννου 6, Κρινής 16, Κοκόλας 3, Γεωργακάς 3, Τζέρικο 18, Κότσιρας 6, Νικολάου 10.

Φιορετσίνα (Λεωνάκης): Κανελλόπουλος 4, Σιώλος, Στασινόπουλος 3, Μακρυγιάννης, Τσαπόγας 10, Κεχρής 9, Φωτόπουλος, Καπετανίδης 19, Λεωνάκης 2, Χαραλαμπόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Οι μεταγραφές των Valhalla Phantoms.