Φιορετσίνα 15 15 11 2 - 43 -
Kasonic Beers 21 11 13 22 - 67 -

Σε ανοδική πορεία οι Kasonic Beers!

Το ότι βρίσκονται σε ανοδική πορεία απέδειξαν το βράδυ της Πέμπτης οι Kasonic Beers καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο της Φιορετσίνα στο Basketaki Arena.

Άκρως ποιοτικό και παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ωραίες συνεργασίες στο παρκέ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 15-21 χάρη στα τρίποντα του Ζυγούρη και τα δίποντα των Π. Χατζημιχαήλ και Alla. Για τους γηπεδούχους οι Τσαπόγας και Χαρικιόπουλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Η Φιορετσίνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοσή της, γύρισε την μπάλα στην επίθεση και με πολυφωνία πήρε το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της. Οι "μπίρες" έβγαλαν σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά και με καλάθια του Π. Χατζημιχαήλ διαμόρφωσαν το υπέρ τους 30-32 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι που είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Τσαπόγα, προβλημάτισαν ιδιαίτερα τον αντίπαλο, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι "πράσινοι" με πρωταγωνιστές τους Ασημακόπουλο, Alla και Π. Χατζημιχαήλ, έδειξαν χαρακτήρα και προηγήθηκαν με 41-45 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ντέρμπι περιμέναμε να δούμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ντέρμπι δεν είδαμε ποτέ. Η ομάδα του Ζυγούρη κυριάρχησε και στις δύο μεριές του παρκέ, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 2-22 (!) και έφτασε πιο εύκολα απ' ότι θα περίμενε και η ίδια στη νίκη με το εμφατικό 43-67. Οι γηπεδούχοι πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων μια προσπάθεια 30 λεπτών, κατέρρευσαν αγωνιστικά και ψυχολογικά και γνώρισαν βαριά ήττα.

Betsson MVP ανάδειξη ο Π. Χατζημιχαήλ με 10 πόντους (4/5 βολές, 2/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/39 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/41 δίποντα, 3/23 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 7 (1), Μακρυγιάννης 10 (1), Μαλακός 7, Παπαγιάννης 3, Στασινόπουλος 2, Τσαπόγας 12, Χαραλαμπόπουλος, Χαρικιόπουλος 2

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Alla 13, Ασημακόπουλος 8, Ζυγούρης 12 (2), Λύκος 2, Προσηλιακός 9 (1), Ρουμελιώτης 6, Σπυρίδης 7, Γ. Χατζημιχαήλ, Π. Χατζημιχαήλ 10

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.