06/04/2024
Chicago Hulks 12 9 9 15 - 45 -
Αλκοολικός Αστέρας 13 18 12 13 - 56 -

Άνοδος για τον Παπασπύρο ο Αλκοολικός Αστέρας!

Την άνοδο στην Development League εξασφάλισε ο Αλκοολικός Αστέρας, καθώς κέρδισε για δεύτερη φορά τους Chicago Hulks με 45-56 και στους "16" της D2-League θα βρει στον δρόμο του μια παλιά γνώριμη ομάδα, την Remal Madri!

Με τον Παπαγιάννη να μπαίνει δυναμικά από το ξεκίνημα της συνάντησης πετυχαίνοντας 9 συνεχόμενους πόντους, οι Chicago Hulks προηγούνταν με 10-5, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου και με τρία τρίποντα του Αντωνόπουλου (το ένα buzzer beater στο τέλος της περιόδου) και 4 πόντους του Πρωτόπαπα, έκλεισαν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 12-13!

Στη δεύτερη περίοδο ο Αλκοολικός Αστέρας είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μέχρι και στο +12, και τελικά με 5 πόντους του Πρωτόπαπα, 5 του Πανταζή, 4 του Πιτσιλλού και τρίποντο του Τσομπανέλλη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 21-31. Ο Νίκος Τιγγινάγκας με 5 πόντους και ο Μαντζούνης με ένα έμμεσο τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Πρωτόπαπα και βοήθειες των Πιτσιλλού, Παπακωνσταντίνου, Αχείμαστου και Αντωνόπουλου, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διψήφια διαφορά, 30-43. Μόνος του πάλευε για τους "Ταύρους" στο τρίτο δεκάλεπτο ο Νίκος Τιγγινάγκας, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 30-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι ο Αλκοολικός Αστέρας επικράτησε με 45-56, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Αντωνόπουλου, Τσομπανέλλη και Πρωτόπαπα. Για τους Chicago Hulks στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Λύτρας, Παρσόπουλος, Φουντάς και Ντέμος.

Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Φουντάς με 5 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 1/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 κοψίματα. Betsson MVP για τον Αλκοολικό Αστέρα ο Πρωτόπαπας με 15 πόντους, έχοντας 7/13 βολές, 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Φουντάς 5, Κούτρης 2, Λύτρας 6 (2), Μαντζούνης 3, Ντέμος 2, Παπαγιάννης 13 (1), Παρσόπουλος 4, Τιγγινάγκας Α., Τιγγινάγκας Ν. 10 (1)

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Αχείμαστος 2, Πιτσιλλός 8, Πανταζής 5, Αντωνόπουλος 17 (5), Παπακωνσταντίνου 2, Πρωτόπαπας 15, Τσαμακίδης 1, Τσομπανέλλης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Πρωτόπαπα!