25/09/2024
Κόκκινα Τριανταφυλλάκια 15 15 8 15 - 53 -
NTUA Diesels 25 7 7 12 - 52 -

Άνοιξαν λογαριασμό τα Κόκκινα Τριανταφυλλάκια!

Το βραδάκι της Τετάρτης στο Basketaki Arena, σε παιχνίδι για τον έκτο όμιλο της Development 2, τα Κόκκινα Τριανταφυλλάκια ανέτρεψαν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου και πέτυχαν την πρώτη νίκη της ιστορίας τους.

Πλούσιο από σκορ, ταχύτητα και θέαμα το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Diesels πάτησαν το γκάζι από την αρχή, πήραν τον έλεγχο και με τον killer Βερούχη να βάζει 10 πόντους, τον Μουγνάι να σκοράρει 6 και τον ταχύτατο Ζώταλη να προσφέρει 5, πήραν διψήφια διαφορά. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο εκπληκτικός Ντούζας με 9 πόντους πάλευε να κρατήσει κοντά τα Τριανταφυλλάκια, με Διαμαντόπουλο και Νεοφώτιστο να προσφέρουν από ένα τρίποντο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους τυπικά γηπεδούχους. Τα Κόκκινα Τριανταφυλλάκια έσφιξαν πολύ την άμυνα τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με κορυφαίο και πάλι τον Ντούζα με 8 πόντους και τον Ι.Λαμπρόπουλο να ακολουθεί με 4 ,πλησίασαν στο καλάθι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μιχαλόπουλος με τρίποντο και Σηφάκης – Μουγνάι με καλάθια από κοντά κράτησαν το προβάδισμα για τους Diesels.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός στην τρίτη περίοδο, αλλά οι ομάδες πολύ άστοχες με το φτωχό επιμέρους 8 – 7 να δίνει προβάδισμα ενός πόντου για τους φιλοξενούμενος. Ο Π. Μπεκρής με 6 πόντους ήταν ο καλύτερος για τους Diesels, ενώ για τα Κόκκινα Τριανταφυλλάκια ο Δ. Λαμπρόπουλος με 4 πόντους έδωσε πνοή στην ομάδα του, με τον Ι.Λαμπρόπουλο να προσφέρει επίσης 4 πόντους, για το 38-39.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον φονιά Ντούζα να ευστοχεί δύο φορές από την περιφέρεια, πήραν την πρωτοπορία με 49 – 44. Ο συγκινητικός Ζώταλης με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά πάλεψε να γυρίσει το ματς υπέρ των Diesels, αλλά ο Ντούζας και πάλι με 3 πόντους και ο Δ. Λαμπρόπουλος με μία βολή, χάρισαν την πολύτιμη νίκη στα Τριανταφυλλάκια!

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Ντούζας με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μπεκρής με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Κόκκινα Τριανταφυλλάκια(Ντούζας): Διαμαντόπουλος 6, Κούης, Ι.Λαμπρόπουλος 11(10ρ.), Π.Λαμπρόπουλος, Δ. Λαμπρόπουλος 5(11ρ.), Μπαντούνας 2(7ρ.) Νεοφώτιστος 3, Ντούζας 26.

Ntua Diesels(Ζώταλης): Βερούχης 10, Ζορμπάς, Ζώταλης 13(7ρ.), Καραφέρα, Λυμπερίου 2(8ρ.), Μιχαλόπουλος 3, Μουγνάι 9(8ρ.), Π.Μπεκρής 11(8ρ.), Ε.Μπεκρής, Σηφάκης 4, Χατζόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε η αναμέτρηση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.