13/10/2024
Ρουά Ματ 12 11 11 12 - 46 -
Αδίστακτοι Σουταράδες 12 17 8 15 - 52 -

Άνοιξε η όρεξη των Αδίστακτων Σουταράδων!

Ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε το μεσημέρι της Κυριακής από τις δύο ομάδες, με τους Ρουά Ματ να απειλούν από μακριά με Κρεούζη - Τζαβάρα και τους Σουταράδες με κορυφαίο τον Λιβάνη με 4 πόντους, να φέρνουν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(12-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με ξέσπασμα στο τελευταίο τετράλεπτο, έχτισαν διαφορά 6 πόντων πηγαίνοντας στην ανάπαυλα.Κ.Σπανόπουλος(7), Λιβάνης (5) και Κουρλέσης οι πρωταγωνιστές. Στην αντίπερα όχθη οι Πράσινοι έμειναν κοντά με Πάχο(4) και Λυμπέρη(3) να δίνουν τις περισσότερες λύσεις(23-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Σουταράδες παρότι δεν έπιασαν υψηλή απόδοση κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα με τρίποντο του Κουρλέση και καλάθια από Λιβάνη – Αρμύρα, με τους Ρουά Ματ που πατούσαν καλύτερα, με μπροστάρη τον Πάχο με 7 πόντους να πλησιάζουν 34 – 37.

Οι Σουταράδες πέτυχαν δύο γρήγορα καλάθια με Κ. Σπανόπουλο και Τάλλαρο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, γράφοντας το 34 – 41. Οι Ρουά Ματ αγρίεψαν σε εκείνο το σημείο, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με το δίδυμο Ν.Πατσιμά(6) και Πάχο να αναλαμβάνουν δράση στο σκοράρισμα, προσπέρασαν 45 – 44. Με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη του παιχνιδιού, οι Αδίστακτοι Σουταράδες φάνηκαν να έχουν πιο καθαρό μυαλό, πέτυχαν δύο τεράστια τρίποντα με Κ. Σπανόπουλο και Α. Σπανόπουλο και με τις δύο εύστοχες βολές στο τέλος του Αρμύρα, έφτασαν στη νίκη με 46 – 51.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Ανδρέας Κουρλέσης με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Πάχος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ρουά Ματ(Λυμπέρης): Καλημέρης, Κρεούζης 8, Λυμπέρης 5(9ρ.),Μασούρας 2,Πάχος 14(9ρ.),Ν.Πατσιμάς 8(7ρ.),Πατσιμάς, Ροδόπουλος, Τζαβάρας 9.

Αδίστακτοι Σουταράδες(Σπανόπουλος):Αζακάς, Αρμύρας 6, Γαρδέρης 1, Δημητρακόπουλος, Κατέμης 1,Κουρλέσης 6, Λιβάνης 11, Σιδέρης 5(8ρ.), Α. Σπανόπουλος 5, Κ. Σπανόπουλος 15, Τάλλαρος 2.