30/12/2019
Baca Juniors BC 10 16 10 18 - 54 -
Μπυροβολικό 20 13 16 17 - 66 -

Άνοιξε τα βαρέλια για τις γιορτές το Μπυροβολικό.

To Μπυροβολικό   συνεχίζει   την   καλή  του πορεία, επικρατώντας και της Baca Juniors, με 54-66.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το Μπυροβολικό σε πολύ καλή φόρμα και  τους Ευαγγελίδη, Δαμόπουλο και Γαβριήλογλου να ανοίγουν την ψαλίδα στο σκορ από νωρίς με 10-20. Αντίθετα για την Baca Juniors  Καρέτσος Γ. και Καρέτσος Χ. προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα κοντά στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο είδαμε διαφορετική εικόνα από τις δύο ομάδες. Η Baca Juniors με πρωταγωνιστές τον Καρέτσος Γ. και τον Τσόκα, οι οποίοι σκόραραν σε κάθε ευκαιρία και από όλες τις αποστάσεις, μείωσαν την διαφορά και έφεραν το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής. Από την άλλη μεριά για το Μπυροβολικό είχαμε Γαβριήλογλου και Χουλιαρόπουλο να οδηγούν την ομάδα τους στο σκοράρισμα. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με σκορ 26-33.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, τρέχοντας επιμέρους σκορ 16 πόντων. Η Baca προσπάθησε να παραμείνει στο παιχνίδι, όμως οι ατομικές προσπάθειες του Κοττέα δεν ήταν αρκετές, μένοντας χαμηλά στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το Μπυροβολικό να ηγείται έχοντας διψήφια διαφορά, 36-49.

Στην τελευταία περίοδο είδαμε καλύτερες άμυνες και από τις δύο ομάδες, όμως ο Γαβριήλογλου σκοράροντας ξανά και ξανά από την περιφέρεια, σφράγισε ουσιαστικά την νίκη για την ομάδα του. Η Baca Juniors παρότι έκανε το καλύτερό της δεκάλεπτο, δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, με το σκορ να κλείνει οριστικά στο 54-66.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 6/15 βολές, 24/68 δίποντα, 12/30 τρίποντα, πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασσίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, είχαν 7 λάθη και  1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά η Baca Juniors είχε 7/12 βολές, 20/60 δίποντα, 7/29 τρίποντα, μάζεψε 46 ριμπάουντ, έδωσε 10 ασσίστ, έκλεψε 5 φορές και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Mvp για το Μπυροβολικό ήταν ο  Δαμόπουλος Ιωάννης με 7/16 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο. Αντίστοιχα για Baca Juniors πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Κοττέας Νίκος με 4/4 βολές, 6/12 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ και έκανε 3 κλεψίματα.

Baca Juniors (Βέκκος): Κασφίκης 4, Καρέτσος 6 (2), Κοττέας 17 (1), Καρέτσος 7 (1), Σιαχάμης 8, Δημητρούλιας 9 (2), Τσόκας 3 (1).

Μπυροβολικό(Μαύρου): Δαμόπουλος 12 (4),Κατσιάδας 3 (1), Γαβριήλογλου 11 (3), Δαμόπουλος 18 (4),Ευαγγελίδης 2, Χουλιαρόπουλος 16, Λεωνάκης 4.

Τι μας άρεσε: Το σοβαρό παιχνίδι και ο έλεγχος του ρυθμού από το Μπυροβολικό.