04/07/2024
Μίνωες 22 14 18 8 - 62 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 17 10 14 15 - 56 -

Ανοιχτούς λογαριασμούς με τον Βασδέκη άφησαν οι Μίνωες!

Αν και για τρία δεκάλεπτα οι Μίνωες είχαν τον πλήρη έλεγχο και βρέθηκαν μέχρι και στο +19, 52-33, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μειώσει στους 6, 62-56, και έτσι όλα είναι ανοιχτά εν όψει του δεύτερου παιχνιδιού!

Με τον Αλτσαντζή να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 10 πόντους και τους Παπαστάμο, Βογιατζή και Γαλίτη να συνδράμουν από 4 πόντους έκαστος, οι Μίνωες προηγήθηκαν με 22-17 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Καδάς ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας 10 πόντους, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Κεραμιδάς.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 6 νέους πόντους του Βογιατζή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 36-27. Τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Κεραμιδάς και Σκαμάγκος με 3 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε μπρος ο Συκάς και με 7 δικούς του πόντους, 5 του Παπαστάμου και 4 του Βογιατζή, έβαλαν τους Μίνωες στο +19, 52-33, 2:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι και με 8 μαζεμένους πόντους του Βασιλείου, μείωσαν στους 13, 54-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης συνέχισε την αντεπίθεση του και με δράστες στην επίθεση τους Μοσχολιό, Σκαμάγκο και Βασιλείου, μείωσε στους 6, 62-56. Κόλλησαν επιθετικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι και έτσι οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Βογιατζής ήταν αρκετοί μόνο για τη νίκη!

Betsson MVP για τους Μίνωες ο Βογιατζής με 18 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 7/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Βασδέκη ο Καδάς με 14 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 2/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος Ν. 4, Αλεξόπουλος Α., Αλτσαντζής 13 (1), Βήχος, Βογιατζής 18, Γαλίτης 4, Nioniovic, Μπαχάς 1, Παπαστάμος 11, Συκάς 11

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Φουραδούλας): Βασιλείου 8 (2), Γκρούτσης 2, Καδάς 14 (2), Κεραμιδάς 9 (3), Μοσχολιός 10, Μπούρας 4,   Σκαμάγκος 7, Φουραδούλας 2

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των Μινώων για τρία δεκάλεπτα, αλλά και η αντίδραση του Βασδέκη στο φινάλε!