30/03/2024
Ano Liosia BC 11 21 15 23 - 70 -
Kasonic Beers 15 19 16 18 - 68 -

Κέρδισαν τα Ano Liosia, "νίκησαν" οι Kasonic Beers!

Σαν να μην έγινε ποτέ το πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 της Development League ανάμεσα στα Ano Liosia και τους Kasonic Beers, καθώς οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 70-68 κόντρα στις 6 "Μπύρες" και έτσι όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό!

Οι Kasonic Beers κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Καρακωνσταντή, 4 του Ασημακόπουλου και τρίποντα των Προσηλιακού - Ζυγούρη, προηγήθηκαν με 0-8 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 11-15. Ο Δήμας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Καραμπούλας.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή και τα Ano Liosia να προσπερνούν για πρώτη φορά με 26-24, με τον Δήμα να βάζει ακόμη 11 πόντους και τον Καραμπούλα να συνδράμει 7. Στο φινάλε, όμως, του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 11 πόντους του Ζυγούρη και 5 του Ρουμελιώτη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 32-34!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Δήμας ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 7 δικούς του πόντους και τρίποντο του Βαρβαρίδη, έδωσαν για πρώτη φορά στην ομάδα του Ζαντιώτη προβάδισμα 8 πόντων, 45-37, 4:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι Kasonic Beers αντέδρασαν και με τους Ρουμελιώτη και Ασημακόπουλο να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 47-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Ano Liosia έδειχναν πως θα πάρουν ικανοποιητική διαφορά, αφού με 11 πόντους του Καραμπούλα και 8 του Βαρβαρίδη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 67-56, 3:30 για το φινάλε. Ωστόσο, οι "Μπύρες" δεν είχαν πει την τελευταία του λέξη και με μεγάλα σουτ των Καρακωνσταντή - Ζυγούρη, μείωσαν στο καλάθι για το τελικό 70-68!

Betsson MVP για τα Ano Liosia ο Δήμας με 26 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/10 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Kasonic Beers ο Ζυγούρης με 21 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 3/7 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 15 (3), Δήμας 26 (5), Δεληγιώργης 2, Καραμπούλας 24 (3), Κολέγκας, Παχούλης, Πετρόπουλος, Φυρός 3

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 15, Ζυγούρης 21 (5), Καρακωνσταντής 12 (2), Προσηλιακός 5 (1), Ρουμελιώτης 11 (2), Σπυρίδης 4

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Kasonic Beers δεν παράτησαν το ματς στο φινάλε!