15/11/2023
Phoenix Stars 19 9 13 18 - 59 -
Kamptzida lizards 26 15 16 21 - 78 -

Ανώτεροι και νικητές οι Kamptzida Lizards!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι και υψηλό σκορ, αλλά οι Kamptzida Lizards κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 19-26. Οι παίκτες των Kamptzida Lizards, κυρίως οι Πατίκας και Γεράκης, έδειξαν την ικανότητά τους στο σκοράρισμα, ενώ οι Phoenix Stars προσπάθησαν να ανταποκριθούν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τους Kamptzida Lizards να αυξάνουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 28-41. Οι Kamptzida Lizards έδειξαν εξαιρετική άμυνα και αποδοτικό σκοράρισμα, ενώ οι Phoenix Stars είχαν δυσκολίες στην αντιμετώπιση της αμυντικής πίεσης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Kamptzida Lizards συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο με σκορ 41-57. Οι Μυτιληναίος, Τζουβάρας και Οργαντζής των Phoenix Stars προσπάθησαν να επαναφέρουν την ομάδα τους χάρης στα καλάθια τους, αλλά οι Kamptzida Lizards διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού για ακόμα μια φορά βάζοντας έτσι γερές βάσεις για την νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένας αγώνας για την τιμή, καθώς οι Phoenix Stars προσπάθησαν να ανταποκριθούν. Παρόλο που προσπάθησαν, οι Kamptzida Lizards κατάφεραν να κλείσουν τον αγώνα με σκορ 59-78.

O τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Βασιλείου Καρακίτσα ο οποίος πέτυχε 6 πόντους και μάζεψε 16 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Phoenix Stars είναι ο Παναγιώτης Οργαντζής ο οποίος πέτυχε Double Double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Phoenix Stars: Δημητριάδης 2, Μυτιληναίος 15(1), Οργαντζής 12, Σαμούτης 8(2), Τζουβάρας 20, Τσώτσος 2

Kamptzida Lizards: Αποστόλου 8(2), Γεράκης 9(3), Ζαγαρτζιλής 5(1), Καρακίτσιος 6, Κουκούλης 2, Μπαλέκας 7, Μπαχτσιαβάνης 8, Πατίκας 26(2), Πιπερίδης 7