01/07/2024
Respect 14 33 16 20 - 83 -
Airdomers 18 21 19 17 - 75 -

Ανώτεροι οι Respect πέρασαν στα προημιτελικά!

Το ντέρμπι ανάμεσα στους Respect και τους Airdomers ξεκίνησε με έντονη δράση και συναγωνισμό. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Airdomers κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας το σκορ στο 14-18 υπέρ τους. Ο Σουκουλιάς και ο Χρυσοχού ξεχώρισαν για τους Airdomers, προσφέροντας εξαιρετικές επιθετικές ενέργειες και καλή άμυνα. Από την πλευρά των Respect, ο Μυλωνάς και ο Κυριαζίδης προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ, με δυναμικές προσπάθειες και καλά οργανωμένες επιθέσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Respect ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 47-39. Ο Μυλωνάς συνέχισε να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο, ενώ ο Κυριαζίδης προσέφερε πολύτιμες βοήθειες με καθοριστικά καλάθια. Η άμυνα των Respect βελτιώθηκε αισθητά, περιορίζοντας τις επιθετικές προσπάθειες των Airdomers. Ο Σουκουλιάς και ο Χρυσοχού, αν και προσπάθησαν να διατηρήσουν την ομάδα τους ανταγωνιστική, δεν μπόρεσαν να σταματήσουν την ορμή των Respect.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Respect να διατηρούν το προβάδισμά τους, με το σκορ να διαμορφώνεται 63-58. Ο Μυλωνάς και ο Κυριαζίδης συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους, βοηθώντας την ομάδα τους να κρατήσει την υπεροχή. Οι Airdomers, με τον Σουκουλιά και ο Χρυσοχού να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά. Η ένταση στο γήπεδο αυξανόταν, καθώς οι δύο ομάδες πάλευαν σκληρά για τον έλεγχο του αγώνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Respect εδραίωσαν την υπεροχή τους και κλείδωσαν τη νίκη με τελικό σκορ 83-75. Ο Μυλωνάς, ο Κυριαζίδης και ο Παπαθανασίου συνέχισαν να οδηγούν την ομάδα τους με εξαιρετικές επιδόσεις και καθοριστικά καλάθια. Η άμυνα των Respect παρέμεινε σταθερή και αποτελεσματική, περιορίζοντας τις επιθέσεις των Airdomers. Παρά τις συνεχείς προσπάθειες του Σουκουλιά και του Χρυσοχού, οι Airdomers δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση. Οι Respect πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Ευθύμιου Μυλωνά ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 34 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστικό ρόλο για τους Airdomers έπαιξε ο Παναγιώτης Σουκουλιάς ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Respect: Αξάς, Ανδρεάδης, Κυριαζίδης 24(4), Μυλωνάς 34, Παπαθανασίου 12(2), Σταφυλάς 12, Χατζάκης 1

Airdomers: Αρσένης 9, Κισκινίδης 8(1), ΚυρίμηςΑ. 7, ΚυρίμηςΣ. 2, Μαυρίδης, Μουστάκης 14(2), Σουκουλιάς 21, Χρυσοχού 14(2)