20/03/2023
Sicarios BC 25 13 28 16 - 82 -
Brokers 14 17 21 19 - 71 -

Και η νίκη πάει στους Sicarios!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά οι Sicarios με τον Παπαθανασίου και τον Πολύζο να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι Brokers απάντησαν με τα καλάθια του Μαυρομανώλη και του Πεχλιβάνη, όμως πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα τους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 25-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι Brokers ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Ψαρρόπουλου και του Βλάχου. Οι Sicarios πλήρωσαν την χαλαρότητα τους και παρά τις προσπάθειες του Μητσάκη και του Παπαθανασίου είδαν το σκορ του ημιχρόνου να μένει στο 38-31.

Οι Sicarios μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Πολύζο και τον Παπαθανασίου να βγαίνουν μπροστά στο σκοράρισμα κατάφεραν να φτιάξουν ξανά μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι Brokers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Χωρινό, τον Ψαρρόπουλο και τον Μαυρομανώλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι έκλεισαν την περίοδο πίω στο σκορ με 66-52.

Στην τέταρτη περίοδο οι Brokers εκμεταλλεύτηκαν ξανά την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και προσπάθησαν να μειώσουν με τα καλάθια του Ψαρρόπουλου και του Πεχλιβάνη, όμως οι Sicarios έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με όμορφες συνεργασσες και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 82-71.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Παπαθανασίου με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Brokers ξεχώρισε ο Δημήτρης Ψαρρόπουλος με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Sicarios: Πολύζος 23(3), Λεφάκης 8(1), Μητσάκης 19(4), Παπαθανασίου 25(2), Κάγκουρας, Ξιούφης 6, Μωραϊτης 1.

Brokers: Πεχλιβάνης 14(2), Ζαφείρης 3, Μαυρομανώλης 21(7), Χωρινός 6, Βλάχος 8(2), Ψαρρόπουλος 19(3).

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός των Sicarios στην επίθεση.