21/04/2024
Αναλώσιμοι 16 18 16 8 - 58 -
Hotzone Αντάρτες 21 9 21 19 - 70 -

Το "Αντάρτικο" ξεκίνησε!

Το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στα παρκέ του Basketaki πήραν οι Hotzone Αντάρτες, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Evolution League κέρδισαν δύσκολα τους Αναλώσιμους με 58-70 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο, οι Hotzone Αντάρτες κατάφεραν με δύο τρίποντα του Μπαλανίκα, άλλα δύο του Νίκου, 5 πόντους του Δημήτρη Κάτρη και 4 του Βαλιάδη, να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 16-21. Ο Μανώλης με 7 πόντους και ο Χρονόπουλος με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Μεϊντάνης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Αναλώσιμοι δεν άφησαν πολλούς χώρους στον αντίπαλο και με δύο νέα τρίποντα του Μεϊντάνη, 4 πόντους του Κοταράκου και 4 του Μπέλλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 34-30. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ρισβά να πετυχαίνει τους 5 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μεϊντάνης έβαλε ακόμη δύο τρίποντα και μαζί με τους 6 πόντους του Χρονόπουλου, η παρέα του Νικολόπουλου προηγούταν με 44-36 στα μισά της τρίτης περιόδου. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι Hotzone Αντάρτες αντέδρασαν άμεσα και με 5 πόντους του Θεοδώρου, 5 του Ρισβά, 4 του Στράτου Κάτρη και τριποντάκι του Νίκου, προσπέρασαν με 50-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι κόκκινοι ήταν ανώτεροι στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Δημήτρη Κάτρη, Νίκου, Στράτο Κάτρη και Θεοδώρου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 58-70! Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Αναλώσιμοι και έτσι οι εύστοχες προσπάθειες των Κοταράκου, Χρονόπουλου και Μεϊντάνη δεν ήταν αρκετές για το 2/2!

Πολυτιμότερος των Αναλωσίμων ο Χρονόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 8/10 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για τους Hotzone Αντάρτες ο Στρατής Κάτρης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Χρονόπουλος 17, Ζάφειρας 2, Κοταράκος 7, Μανώλης 7 (1), Καστανιάς, Νικολόπουλος, Μεϊντάνης 19 (5), Μπέλλος 4, Πολύδωρος 2

Hotzone Αντάρτες (Παϊκόπουλος): Κάτρης Δ. 7 (1), Κάτρης Σ. 12 (1), Βαλιάδης 9, Μπαλανίκας 6 (2), Νίκου 12 (4), Καλαντζάκης 2, Θεοδώρου 7 (1), Παϊκόπουλος 4, Ρισβάς 10 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης!