26/04/2023
Peteenagers BC 21 9 16 12 - 58 -
Net Reapers 10 17 10 18 - 55 -

Άντεξαν και πήραν μεγάλη νίκη οι «πετεινοί»

Μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού, οι Peteenagers πήραν μια σπουδαία νίκη επί των Net Reapers (58-55) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τα Play Offs, νικώντας μια σκληροτράχηλη ομάδα με κοινούς στόχους. Οι «πετεινοί», αν και είδαν τους νεανικούς Net Reapers να πραγματοποιούν αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, άντεξαν και πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένας μονόλογος των Peteenagers, οι οποίοι μπήκαν στο ματς με τους καλύτερους οιωνούς, εκμεταλλεύτηκαν τον επιθετικό τους πλουραλισμό και την εξαιρετική τους άμυνα, φάνηκαν πολύ πιο διαβασμένοι και κατόρθωσαν από πολύ νωρίς να χτίσουν διψήφια διαφορά (21-10).

Στη δεύτερη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν και οι μαχητικοί Net Reapers έβγαλαν αντίδραση και έδειξαν πως θα...πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Με κύριο εκφραστή τον Βελγάκη στην επίθεση, οι «νερατζούρι» έτρεξαν ένα επιμέρους 9-17 και μείωσαν στους 3 πριν την ανάπαυλα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς (30-27).

Στην επανάληψη, οι Peteenagers ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμά τους, εμφανίστηκαν πολύ σοβαροί και πειθαρχημένοι στην Γ' περίοδο, έπαιξαν πολύ ομαδικά και κατάφεραν να αυξήσουν εκ νέου τη διαφορά και να μπουν από θέση ισχύος στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (46-37).

Στο Δ' δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη για το ροζ φύλλο, καθώς οι Net Reapers δεν παράτησαν το ματς και έκαναν την τελική τους αντεπίθεση, προσπαθώντας να «κλέψουν» το ροζ φύλλο. Ωστόσο, οι «πετεινοί» έμειναν ψύχραιμοι στο φινάλε και έφτασαν σε μια σπουδαία επικράτηση (58-55).

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε  ο Θεόδωρος Ασπρούλιας, με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Γιάννης Βελγάκης είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Peteenagers: Αλεξ'οπουλος 6, Ασπρούλιας 19, Δημητριάδης, Δημητρόπουλος 2, Λάζαρης 4, Λέζος 16, Χατζαντώνης 11

Net Reapers: Βελγάκης 17, Ανδρουτσόπουλος 6, Σαπουνάς 8, Στιβακτάκης 10, Τάκης 5, Τζανής 4, Τσάκωνας 5