23/02/2024
Efkarpia Rattlers 12 7 24 16 - 59 -
Anatolians Jazz 15 14 17 7 - 53 -

Άντεξαν και πήραν την νίκη οι Efkarpia Rattlers!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και αγωνία. Οι Efkarpia Rattlers προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, αλλά οι Anatolians Jazz αντέδρασαν με εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματικά σουτ. Οι Στούπας Κωνσταντίνος και Στούπας Βασίλης προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε επιτυχία, αλλά οι προσπάθειές τους δεν αρκούσαν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Anatolians Jazz να προηγούνται με 12-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος δυναμικής ανταλλαγής καλαθιών. Οι Efkarpia Rattlers προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά οι Anatolians Jazz συνέχισαν να παίζουν με αποτελεσματικότητα και αυτοπεποίθηση. Οι Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπος και Βαφειάδης έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και οδήγησαν την ομάδα τους σε μια καλή διαφορά στο σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τους Anatolians Jazz να προηγούνται με 19-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος που έδειξε πολλά. Οι Efkarpia Rattlers προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά οι Anatolians Jazz συνέχισαν να παίζουν με αποτελεσματικότητα και αυτοπεποίθηση. Οι Στούπας Κωνσταντίνος και Στούπας Βασίλης προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε διαφορά στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους Anatolians Jazz να προηγούνται με 43-46.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έδειξε τον νικητή. Οι Efkarpia Rattlers έδωσαν τα πάντα σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν αλλά να γέρουν και τούμπα το ματς και μπουν μπροστά στο σκορ. Από την άλλη πλευρά οι Jazz δεν μπόρεσαν να κρατηθούν και έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Rattlers με τελικό σκορ 59-53.

MVP του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Στούπας ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Jazz άξιος αναφοράς είναι ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Efkarpia Rattlers: Στούπας Β. 17 (3) , Στούπας Κ. 16 (1) , Στούπας Δ. 9 (1) , Φωτιάδης 2 , Στουπας Δ. 2 , Στουπας Δ. , Μοσχούτης 7 , Πουλιος 6 , Ζαχαρίογλου

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ Χ. 16 (1) , Εφραιμίδης 7 (1) , Αλεξιάδης 4 , Χατζηεμμανουήλ Δ. 7 (1) , Βαφειάδης 7 (2) , Μπαντής , Αλεξιάδης 4 , Παρισάκης 8 , Αλεξάκης