23/07/2021
Aladalon 21 22 10 16 - 69 -
Peristeri Wardogs 11 13 24 18 - 66 -

Άντεξαν μέχρι τέλους οι Aladalon!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, στο οποίο οι ομάδες των Aladalon και των Peristeri Wardogs μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, οι πρώτοι άντεξαν την αντεπίθεση των δεύτερων και πήραν τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, με σκορ 69-66, με όλα αυτά να διεξάγονται στα πλαίσια της Development κατηγορίας!

Άκρως ισορροπημένο το ξεκίνημα των δύο ομάδων, με τους Μιχαηλίδη και Κάκαρη να βρίσκουν στόχο από τα 6,75 και τους Στάικο και Καρακατσάνη να απαντούν για Wardogs. Ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, έφερε μπροστά τους Aladalon με 21-11.

Τα πολλά λάθη των Wardogs εκμεταλλεύτηκαν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, με τον Σουβλέρη να είναι τρομερός στο ανοιχτό γήπεδο. Οι όμορφες ενέργειες των Μπασδάνη και Κουλούρη δεν έφταναν για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Βαγγέλης ξεχώρισε στη συνέχεια για αύξησε τη διαφορά για τους Aladalon, με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-24.

Σα να …πέταξαν το κακό τους πρώτο ημίχρονο οι Περιστεριώτες, με τον Καραλή να καταθέτει τόνους ενέργειας στο παρκέ, κουβαλώντας στους ώμους του τους Wardogs και με απανωτούς πόντους, μείωσε τη διαφορά, μέχρι ο Χατζής βγει μπροστά και κρατήσει τους Aladalon, μπροστά στο σκορ με 53-48.

Οι εκπληκτικοί Wardogs είχαν…κοιμίσει για τα καλά τους Aladalon,  με τους Σοφό και Κουλούρη να ανατρέπουν πλήρως το σκορ και να βάζουν μπροστά την ομάδα τους! Οι ψύχραιμοι όμως Aladalon, βρήκαν στο πρόσωπο του Χατζή το στήριγμα που έψαχναν, πήραν πάλι τα ηνία του παιχνιδιού και έφτασαν στη νίκη με 69-66!

Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κάκαρης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Wardogs ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 19 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικα οι Aladalon είχαν 20/49 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 11/17 βολές, 35 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη. Συνολικά οι Wardogs είχαν 16/40 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 25/35 βολές, 50 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

Aladalon (Μιχαηλίδης): Αθανασάκος, Βαγγέλης 11 (12 ριμπ.), Κάκαρης 17, Μελανοφρύδης 3, Μιχαηλίδης 7, Σουβλέρης 17, Χατζής 14.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Καρακατσάνης Θ. 5, Καρακατσάνης Κ. , Καραλής 13 (10 ριμπ.), Κουλούρης 19 (19 ριμπ.), Μπασδάνης 19, Μπουργαζάς, Σοφός 4, Στάικος 6.

Τι μας άρεσε: Η φοβερή ανατροπή που έκαναν οι Wardogs, ακόμη και αν δε συνοδεύτηκε με νίκη!