09/06/2024
Leontario BC 14 22 14 19 - 69 -
Gran Μανάρια 15 27 14 17 - 73 -

Άντεξαν μέχρι τέλους τα Manaria!

Τα Manaria ξεκίνησαν ελαφρώς καλύτερα το παιχνίδι, συνδέθηκαν από μακριά δια χειρός Γαβαθά και χτύπησαν στο ζωγραφιστό με τον Καραμάνο και τον Ι. Τσίγκο. Το Leontario βασίστηκε στα τρίποντα του Πλαγιαννάκου και στα καλάθια από κοντά από τους Σ. Και Α. Κωνσταντιδέλη, βελτίωσε την άμυνα της στο φινάλε και έφερε το ματς στον πόντο με τον Κορωνάκη, 14-15.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Κορωνάκη, Παπασπύρου και Λιάκο, Αλεξανδρίδη να συνδέονται στα πρώτα λεπτά για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα. Αλεξανδρίδης και Παπαευσταθίου τιμώρησαν την άμυνα του Leontario έξω από τα 6,75, ο Πλαγιαννάκος αντέδρασε με το ίδιο νόμισμα, ωστόσο το τρίποντο του Γαβαθά καθόρισε το σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο, 36-42.

Ο Γιουβανέλλης με ένα καλάθι και φάουλ έσπασε το ρόδι για το Leontario μετά τη διακοπή, για να έρθουν και να του απαντήσουν τα αδέρφια Τσίγκου, ο Αλεξανδρίδης και ο Γαβαθάς, στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο συν 11, 40-51! Πλαγιαννάκος και Ταμπάκης προσπάθησαν να μην αφήσουν το παιχνίδι να ξεφύγει ακόμα περισσότερο και το κατάφεραν, με τον φωτεινό πίνακα της Ζωφριάς να γράφει 50-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με ένα μίνι 7-2 σερί δια χειρός Γιουβανέλλη και Κορωνάκη, το Leontario πλησίασε σε απόσταση αναπνοής μετά την πάροδο δύο λεπτών. Τα Μανάρια στη συνέχεια πέτυχαν επτά συνεχόμενους με τον Καραμάνο και τον Αλεξανδρίδη και έχτισαν και πάλι μαξιλαράκι ασφαλείας, 57-65. Κορωνάκης και Ταμπάκης δεν παράτησαν στιγμή την αναμέτρηση, ο Δημητρακόπουλος με τέσσερις δικούς του έβαλε μπροστά το Leontario στο τελευταίο λεπτό, όμως τα αδέρφια Τσίγκου, ο Καραμάνος και ο Γαβαθάς φάνηκαν ψύχραιμοι και χάρισαν εν τέλει την έβδομη νίκη στα Gran Manaria.

Betsson MVP για τα Gran Manaria αναδείχτηκε ο Τάσος Καραμάνος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασιστ, ενώ από το Leontario ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ταμπάκης με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 κλεψίματα.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Γιουβανέλλης 7, Δημητρακόπουλος 4, Κοπετίνας 6, Κορωνάκης 4, Κωνσταντιδέλης Α. 2, Κωνσταντιδέλης Σ. 2, Πλαγιαννάκος 15, Ταμπάκης 20, Χατζησπύρου 9.

Gran Manaria (Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 18, Γαβαθάς 11, Καμπόλης, Καραμάνος 12, Καραμπούλας 4, Λιάκος 2, Παπαευσταθίου 5, Τσίγκος Ι. 15, Τσίγκος Α. 6.

Τι μας άρεσε: Το κλειστό και αμφίρροπο παιχνίδι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!