Patras Orlando Tragic 11 19 14 17 - 61 -
Yellow Submarine 10 15 12 17 - 54 -

Άντεξαν οι Tragic και πήραν μεγάλη νίκη κόντρα στους Submarine

Ορλάντο Τράτζικ και Yellow Submarine αναμετρήθηκαν σε ένα rematch των περσινών ημιτελικών, με τους "Τραγικούς" να παίρνουν εν τέλει το ροζ φύλλο σε ένα φανταστικό παιχνίδι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, σε ένα πολύ ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο. Από τη μια πλευρά ο Σιαμπλής ξεκινούσε αρκετά δυναμικά, ενώ ο Καλλης ήταν ασταμάτητος. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό της, με αποτέλεσμα να έχουμε συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα κάτι που έδινε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο ντέρμπι. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου θα ολοκληρωνόταν στο 25-22 για τους Τρατζικ.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του coach Αγγελόπουλου έψαχνε οπωσδήποτε έξτρα λύσεις που θα έδιναν ένα σταθερό προβάδισμα. Παρ' όλα αυτά, η κούραση ορισμένων παικτών δεν τους έδωσε αυτό το δικαίωμα και οι δύο ομάδες πήγαν στην 4η περίοδο με τη διαφορά στους 7 (44-37). Έτσι, οι περσινοί φιναλίστ είχαν ένα σημαντικό προβάδισμα να διαχειριστούν στα 10 εναπομείναντα λεπτά. Τα "κίτρινα υποβρύχια" προσπάθησαν πάρα πολύ για την ανατροπή, όμως έπεσαν πάνω στον εκπληκτικό Κανατά, αλλά και στις δικές του απουσίες στη frontline που δεν τους επέτρεψαν να φύγουν από το Promitheas Park με τη νίκη. Τελικό σκορ 61-54, με τους Τρατζικ να έχουν ξεκινήσει και πάλι ελπιδοφόρα τη χρονιά.