13/01/2024
G-vana 15 7 13 21 - 56 -
Orlando Tragics 13 14 18 16 - 61 -

Άντεξαν οι Tragics!

Ισορροπία απόλυτη στο ξεκίνημα του αγώνα, με τα δύο ομάδες να μπορούν να πάνε με ευκολία προς το αντίπαλο καλάθι και τις άμυνες να μην παίζουν... πρωτεύοντα ρόλο! Ο Θάνος έβαλε πανέμορφα καλάθια, γύρισε το παιχνίδι και η G-Vana προηγήθηκε με 15-13 στη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Κωνσταντίνου μπήκε ξανά, σκόραρε από τα 6.75 και έδωσε απάντηση στο σκορ και την ενέργεια του Νικήτα, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους με σκορ 22-27.

Οι Tragics ενώ στο ξεκίνημα είδαν τη G-Vana να πλησιάζει με καλάθια του Θάνου, σοβαρεύτηκε ξανά και είδε Σπυράτο, Μοσχολιό και Κωνσταντίνου να βάζουν τα τρίποντα, να δίνουν προβάδισμα και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο 35-45 μπροστά, με τον Τζανάκη να μειώνει στο τέλος. Όσο και αν μείωσαν όμως οι γηπεδούχοι, οι Tragics είχαν τις απαντήσεις και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με τη νίκη και με τελικό σκορ 56-61, σε ένα υπέροχο παιχνίδι!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μοσχολιός με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Θάνος με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 25/46 δίποντα, 0/13 τρίποντα, 6/17 βολές, 40 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/43 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 9/13 βολές, 40ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.

G-Vana (Χαλτούπης): Νικήτας 5, χαλτούπης, Τσιμπούρης 5, Θάνος 18, Μοσχόπουλος 2, Αχτίπης, Μπαρμπέρης, Μαντζιώρης 10, Λιάνας 3, Τζανάκης 13.

Orlando Tragics (Τσαμουράς): Αθανασιάδης 2, Αλοΐζος 12, Τσαμουράς, Σπυράτος 6, Τσιώγκας 2, Στασινός 2, Μοσχολιός 11, Κωνσταντίνου 18, Ακτύπης 8, Ποθητός.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!