14/02/2022
Athens Touvlakers 18 15 13 4 - 50 -
New York Pic-Knicks 12 10 13 14 - 49 -

Άντεξαν στην πίεση οι Athens Touvlakers !

Βράδυ Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Athens Touvlakers (5-6) υποδέχθηκαν τους New York Pic – Knicks (6-5) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Development 2 League. Οι Touvlakers με όπλο την επιθετική τους πολυφωνία και το περιφερειακό σουτ κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των Νεοϋορκέζων, που επέστρεψαν από το -15, και να επικρατήσουν με 50-49. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ανώτεροι στο ξεκίνημα παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι και μετέπειτα νικητές. Με τέσσερα εύστοχα τρίποντα, δύο από τον Νίκο Μαρίνο (6π.) και ένα από τους Αντώνη Λειβαδά (5π.) και Παντελή Ρίζα (3π.) οι Touvlakers μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Οι Pic – Knicks είχαν τρόπο αντίδρασης, βασίστηκαν κυρίως στους Γιάννη Καροίρη (5π. με 1 τρίπ.) και Μιχάλη Τσαγκάρη (3π.) και παρέμειναν σε λογική απόσταση. Σκορ δεκαλέπτου, 18-12.

Παρόμοιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο. Τα ποσοστά των γηπεδούχων πίσω από τη γραμμή των 6,75μ παρέμειναν υψηλά. Παντελής Ρίζας (5π. με 1 τρίπ.) και Νίκος Μαρίνος (5π. με 1 τρίπ.) και Μιχάλης Κασκέρας (3π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, δίνοντας στην ομάδα τους διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά. Οι Αντώνης Σπηλιωτόπουλος και Βαγγέλης Αθανασόπουλος έκαναν ό,τι μπορούσαν από πλευράς Pic-Knicks, οι οποίοι αναγκάστηκαν να πάνε προς τα αποδυτήρια με – 11. Σκορ ημιχρόνου, 33-22.

Μοιρασμένο το τρίτο δεκάλεπτο της συνάντησης με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 13 πόντους και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Ρίζας, Λειβαδάς και Κασκέρας συνέχισαν να πυροβολούν από μακριά για τους Touvlakers που προηγήθηκαν ακόμη και με +15 (45-30). Με ένα μίνι ξέσπασμα οι Pic-Knicks μείωσαν τη διαφορά στους 11, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Αντωνόπουλο, Δημητρέλλο και Καροίρη. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-35.

Συγκλονιστικό τέταρτο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι Pic-Knicks που κατέβαλλαν υπεράνθρωπη προσπάθεια για να γυρίσουν το ματς. Με βελτιωμένη άμυνα (δέχθηκαν 4 πόντους), ψυχή και αποφασιστικότητα οι Νεοϋορκέζοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 4-14 και μείωσαν στον πόντο. Χρήστος Δημητρέλλος (4π.), Αλέξης Αντωνόπουλος (4π.) και Αντώνης Σπηλιωτόπουλος (4π.) έκαναν τη διαφορά γεμίζοντας με άγχος τους Touvlakers. Ευτυχώς για εκείνους οι 4 πόντοι του mvp Μιχάλη Κασκέρα αποδείχτηκαν αρκετοί για να αποδράσουν από το κλειστό της ΑΕΚ με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα οι Touvlakers είχαν 11/33 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 4/11 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Pic-Knicks είχαν 17/49 δίποντα, 5/34 τρίποντα και 0/6 βολές ! Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Μιχάλης Κασκέρας με 12 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Σπηλιωτόπουλος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς) : Ρίζας 15 (9 ριμπ., 4 ασί., 2 τρίπ., 1 μπλοκ), Λειβαδάς 8 (13 ριμπ., 2 τρίπ., 1 μπλοκ), Παισόπουλος (2 κλεψ.), Μαρίνος 11 (3 τρίπ.), Κασκέρας 12 (15 ριμπ., 1 τρίπ.), Αγγουριδάκης (9 ριμπ., 1 μπλοκ), Καρμοίρης 4 (3 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.).

New York PicKnicks (Τσαγκάρης) : Δημητρέλλος 7 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Σπηλιωτόπουλος 11 (13 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Κωφόπουλος, Αντωνόπουλος 12 (3 ριμπ.), Αθανασόπουλος 5 (6 ριμπ., 1 τρίπ.), Νάννος 2 (7 ριμπ., 5 ασί.), Καροίρης 9 (10 ριμπ., 3 κλεψ., 1 τρίπ.), Τσαγκάρης 3 (3 ριμπ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η επιστροφή των Pic – Knicks στην τέταρτη περίοδο.