30/05/2024
Anatolians Jazz 23 18 23 24 - 88 -
Mammoth 21 12 15 29 - 77 -

Άντεξαν την πίεση και έφυγαν με την νίκη οι Anatolians Jazz!

Ο αγώνας ξεκίνησε με εξαιρετική ένταση και αμφίρροπη μάχη. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Jazz κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας το σκορ στο 23-21. Ο Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπος έδειξε από νωρίς τις ηγετικές του ικανότητες, ενώ οι Πατελίδας και Μπαντής υποστήριξαν με επιτυχία την επίθεση της ομάδας τους. Από την άλλη πλευρά, οι Mammoth, με τους Λιάκο και Μακρή να ηγούνται, παρέμειναν κοντά στο σκορ, προσφέροντας δυναμική αντίσταση.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους Jazz να ενισχύουν το προβάδισμά τους, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 41-33. Οι Jazz έδειξαν καλύτερη συνοχή και συντονισμό, με τον Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπο να συνεχίζει να κυριαρχεί στο γήπεδο και τους Πατελίδα και Μπαντή να προσφέρουν πολύτιμη υποστήριξη τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι Mammoth προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό, με τον Λιάκο να σκοράρει σημαντικούς πόντους και τον Μακρή να προσπαθεί να ενισχύσει την αμυντική τους προσπάθεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Jazz έκαναν μια αποφασιστική προσπάθεια να εδραιώσουν το προβάδισμά τους, αυξάνοντας τη διαφορά στους 16 πόντους με το σκορ να φτάνει στο 64-48. Ο Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπος συνέχισε να είναι η κινητήρια δύναμη της ομάδας, ενώ ο Πατελίδας και ο Μπαντής προσέφεραν κρίσιμες βοήθειες σε όλες τις πλευρές του παιχνιδιού. Οι Mammoth, παρά τις προσπάθειες των Λιάκου και Μακρή, δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Jazz, με την απόδοσή τους να υστερεί σε κρίσιμες στιγμές.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Jazz να κατακτούν την νίκη με τελικό σκορ 88-77. Παρά την σημαντική διαφορά στο σκορ, οι Mammoth δεν σταμάτησαν να αγωνίζονται μέχρι το τέλος, προσπαθώντας να μειώσουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Ο Μπαντής παρέμεινε ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, οδηγώντας την ομάδα του σε μια θριαμβευτική νίκη, ενώ οι Πατελίδας και Χατζηεμμανουήλ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Μπαντής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Mammoth είναι ο Πρόδρομος Λιάκος που έβαλε 32 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ Χ. 27 (6) , Χατζηεμμανουήλ Δ. 2 , Μπαντής 16 (1) , Παρισάκης 10 , Χατζόπουλος 9 , Δούγιας 6 , Πατελίδας 18

Mammoth: Μακρής 20 (3) , Μπούχαλης 11 (3) , Χαλκιαδάκης 4 , Φαράντος 8 , Καραγκούνης 2 , Λιάκος 32 (6)