06/06/2024
Los Ampeles Clowns 25 16 21 21 - 83 -
Atlanta Socks 20 19 18 19 - 76 -

Άντεξαν την πίεση και έφυγαν με την νίκη οι Los Ampeles Clowns!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλο ενδιαφέρον και έντονο ρυθμό από την αρχή. Οι Clowns πήραν το προβάδισμα με τον Πολύχρου να καθοδηγεί την επίθεση με δυναμικές προσπάθειες. Ο Στράντζαλης, με τις ακριβείς του πάσες και τη σταθερότητά του στην άμυνα, συνέβαλε αποφασιστικά στη διατήρηση του προβαδίσματος. Οι Socks, ωστόσο, δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει, με τον Καριοφύλλη να ξεχωρίζει για την επιθετική του απόδοση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Clowns να προηγούνται με 25-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ένταση του παιχνιδιού αυξήθηκε ακόμη περισσότερο. Οι Socks κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, με τον Ζλάκιο να σημειώνει κρίσιμα καλάθια και να κρατά την ομάδα του κοντά στο σκορ. Οι Clowns, όμως, αντέδρασαν δυναμικά, με τον Αγατσιώτη να προσφέρει σημαντικές βοήθειες τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Το παιχνίδι έγινε εξαιρετικά ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια. Το σκορ στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν 41-39, με τους Clowns να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Clowns να ενισχύουν την επιθετική τους παρουσία, με τον Πολύχρου και τον Στράντζαλη να συνεχίζουν να οδηγούν την ομάδα τους. Η άμυνα των Socks προσπάθησε να αντεπεξέλθει στις προκλήσεις, με τον Λογοθέτη να αναλαμβάνει καθοριστικό ρόλο στην άμυνα και να συμβάλλει στην προσπάθεια για ανατροπή. Παρά τις προσπάθειες των Socks, οι Clowns διατήρησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 62-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Clowns απέδειξαν την ανωτερότητά τους και κατάφεραν να κρατήσουν την πρωτοπορία. Ο Αγατσιώτης και ο Στράντζαλης έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να διατηρήσουν την ομάδα τους μπροστά, με κρίσιμα καλάθια και αμυντικές ενέργειες. Οι Socks έδωσαν την ύστατη μάχη με τον Καριοφύλλη και τον Λογοθέτη να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά οι Clowns ήταν απλά ασταμάτητοι. Το τελικό σκορ 83-76 επιβεβαίωσε την νίκη των Clowns σε ένα συναρπαστικό και ανταγωνιστικό παιχνίδι.

MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Πολύχρους ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 27 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Socks είναι ο Νεκτάριος Καριοφύλλης που έκανε και αυτός Double Double με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Los Ampeles Clowns: Αγατσιώτης Α. 2 , Σαββαίδης 4 , Πολύχρους 27 (2) , Δαγκλής 7 (1) , Πανόπουλος 2 , Αγατσιώτης Κ. 12 , Στράντζαλης 14 (2) , Μηνασίδης 4 , Σαμαράς , Αργυρίου 11 (3) , Δαρας

Atlanta Socks: Βούλγαρης Σω. 11 (2) , Βούλγαρης Στ. 3 (1) , Χατζηκυριακίδης 7 (1) , Λογοθέτης 14 (1) , Ζλακιος 19 (2) , Καριοφύλλης 22 (1)