06/02/2023
Falcons 13 9 13 14 - 49 -
Patras LakiStars 10 3 13 20 - 46 -

Άντεξαν στην πίεση και έσπασαν το...ρόδι οι Touvlakers

Παίζοντας πάρα πολύ καλά για 37 λεπτά οι Touvlakers κατάφεραν να χτίσουν μεγάλες διαφορές, οι οποίες τους στάθηκαν αρκετές για να φτάσουν τελικά στην επικράτηση απέναντι στους Lakistars (49-46). Οι ηττημένοι λίγο έλειψε να πραγματοποιήσουν μια επική ανατροπή, καθώς με αντεπίθεση στα τελευταία 3 λεπτά μετέτρεψαν το 44-28 σε 49-46, με τους «κοκκινόμαυρους» τελικά να αντέχουν και να παίρνουν το ροζ φύλλο.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο, με τους Touvlakers να χτίζουν από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Ιωάννου. Από την άλλη, οι «μπλε» ήταν πολύ άστοχοι από τα 6,75 και το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-10 για τους ελλιπείς, αλλά ψυχωμένους Touvlakers.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμα χειρότερη από άποψη παραγωγικότητας και για τις δύο ομάδες. Οι Touvlakers κυμάνθηκαν σε πολύ μέτρια επίπεδα σε δημιουργία και εκτέλεση, ενώ από την άλλη οι Lakistars ήταν πολύ κάτω του μετρίου, κάτι που είχε σαν επακόλουθο να μείνουν στο -9 στο ημίχρονο (22-13) και το παιχνίδι να «στραβώνει» από νωρίς.

Στην Γ' περίοδο οι Lakistars επιχείρησαν να διορθώσουν τα κακώς κείμενα, βελτίωσαν κάπως την επιθετική τους συγκομιδή, όμως οι Touvlakers παρέμειναν σοβαροί και προσηλωμένοι στο πλάνο τους και διατήρησαν το +9 στο φινάλε του δεκαλέπτου (35-26).

Στην Δ' περίοδο, ενώ το παιχνίδι έμοιαζε τυπική διαδικασία, καθώς οι Touvlakers έφτασαν ακόμα και στο +16 (44-28, στο 37'), οι μαχητικοί Lakistars λίγο έλειψαν να πραγματοποιήσουν μια επική ανατροπή. Με απανωτά κλεψίματα και γρήγορα καλάθια, οι «μπλε» κατάφεραν να κάνουν θρίλερ το ματς και να αγχώσουν τους Touvlakers, όμως έστω και με αυτό τον τρόπο, οι «κοκκινόμαυροι» κράτησαν το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Βεtsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάκης Θεοδωρακόπουλος με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την άλλη, κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο Μιχάλης Κριτζιώτης με 6 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Touvlakers: Ζυγομάλας 2, Θεοδωρακόπουλος 6, Ιωάννου 14, Καϊάφας 5, Κοτσώνης 6, Μάκκας 6, Μπουχάγιερ 3, Φωστέρης 7

Lakistars: Αγγελόπουλος, Αξιώτης 2, Κομνηνός 9, Κουτσογιάννης 3, Κριτζιώτης 6, Κόκκινος, Μητρόπουλος 15, Φουντόπουλος, Χρονόπουλος 11