29/09/2024
Khazad Dooms 17 15 15 19 - 66 -
Destroyed Pistons 16 13 11 11 - 51 -

Άντεξαν την πίεση οι Khazad Dooms!

Πολύ γρήγορος ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να προσφέρουν ωραίο θέαμα και τους Khazad Dooms να επικρατούν στος λεπτομέρειες με 17 – 16. Καλογερίας με 5 και Τζερεμές με 4 πόντους οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ενώ τα Πιστόνια οδηγούσαν Κατσαμακλής με 6 και Σπανόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα.

Ισορροπημένο και το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους ελαφρώς καλύτερους Dooms με κορυφαίο τον Ναζλίδη με 7 πόντους και τρίποντα από Καλογερία – Σέμα, να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 32 – 29. Οι Πίστονς έμειναν κοντά χάρη σε ένα τρίλεπτο ξέσπασμα με Κάππα και Μουίμπουα καλύτερους να πετυχαίνουν από 4 πόντους αμφότεροι.

Παρόμοια εικόνα του παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους με Μάνο(4) και Καλογερόπουλο(3) να δίνουν τις περισσότερες λύσεις να καταφέρνουν να περνούν μπροστά με έναν πόντο και την ομάδα του Σχινά με ένταση στην άμυνα και εξαιρετικούς τους Ντζερεμέ - Καλογερία που πέτυχαν 7 και 6 πόντους αντίστοιχα να ξεφεύγουν στο τέλος με 47 – 40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ντιτρόιτ Πίστονς με τον Μουίμπουα να ξεχωρίζει πλησίασαν 52 – 48, αλλά στην συνέχεια έμειναν από δυνάμεις. Η ομάδα του Σχινά εκμεταλλεύτηκε αυτή την κατάσταση, έσφιξε την άμυνα της και με το δίδυμο Ράπτη και Καλογερία να πετυχαίνουν από 6 πόντους αμφότεροι πήραν μια εύκολη σχετικά νίκη με 66 – 51.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Ναζλίδης με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Μάνος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Khazad Dooms(Σχινάς): Γουρνάρης (9ρ.), Καλογερίας 21, Κασαπάκης 4(7ρ.), Ναζλίδης 19(12ρ.), Τζερεμές 13(9ρ.), Ράπτης 6, Σέμα 3.

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Κάππας 5, Καλογερόπουλος 3, Κατσαμακλής 10, Μάνος 19, Μουίμπουα 8(10ρ.), Σαχινίδης 9, Σπανόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Η μπασκετική ένταση που έβγαλαν οι δυο ομάδες σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα.