28/06/2024
Ανούσιοι 18 30 24 24 - 96 -
The Jokers 17 21 18 17 - 83 -

Άντεξαν με μια πεντάδα οι Ανούσιοι!

Η πεντάδα που παρατάχθηκαν οι Ανούσιοι άντεξε μέχρι το τέλος, επικράτησε των Jokers 96-83 και έκαναν σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Με μόλις πέντε διαθέσιμους παίκτες παρατάχθηκαν οι Ανούσιοι, ενώ και οι Jokers είχαν αρκετές ελλείψεις. Οι γηπεδούχοι μετέφεραν την μπάλα κοντά στο καλάθι στους Καρατζή, Τζαγκαράκη, με τους Καλλινίδη, Κωστελέτο να σκοράρουν κυρίως για τους φιλοξενούμενους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-17.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι Jokers πήραν προβάδισμα με τρίποντο του Ρούση (17-20). Οι Ανούσιοι απάντησαν άμεσα, άνοιξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης με γρήγορες επιθέσεις από τους Ρόκα, Φύκα και με επιμέρους σκορ 20-2 ξέφυγαν 38-23. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με την λήξη του ημιχρόνου σε 48-38.

Στην επανάληψη ο Ρόκας συνέχισε να είναι ασταμάτητος και να οδηγεί τους Ανούσιους στην επίθεση. Οι Jokers προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ όμως δεν είχαν απάντηση στο γρήγορο παιχνίδι των αντιπάλων τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 72-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Jokers μπήκαν φουριόζοι και με σερί 12-0 μείωσαν 75-68. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ρόκα όμως αύξησαν την διαφορά ξανά για τους γηπεδούχους (81-68). Οι Ανούσιοι άντεξαν μέχρι το τέλος, παρότι δεν είχαν αλλαγή και με την νίκη τους με σκορ 96-83 πήραν σημαντικό προβάδισμα ενόψει του δεύτερου ματς.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αγγελος Ρόκας με 34 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Κωστελέτος με 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Ανούσιοι (Καρατζής): Προσελέντης 7, Ρόκας 34, Φύκας 27, Καρατζής 12, Τζαγκαράκης 15.

Jokers (Χατζημιχαήλ): Φιλιππάκος 13, Τζιτζογλάκης, Καλλινίδης 27, Ρούσης 20, Κωστελέτος 19, Απτόσογλου 3, Μενουδάκος 1.

Τι μας άρεσε: Η πεντάδα των Ανούσιων.