43
Aces 6 8 18 11 - 43 -
Old Firm BC 15 13 7 17 - 52 -

Άντεξαν οι "Φίρμες"!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Old Firm κέρδισε δύσκολα τους Aces με 43-52 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για την 20η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Old Firm στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Ξυλιά, 5 του Καλαμπάκου και τρίποντο του Ντραγκότι, προηγήθηκε με 6-15. Μόνος του πάλευε στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Μουστακάτος, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το συγκρότημα του Μαρούδη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Καλαμπάκου και βοήθειες των Κούβαρη, Κούτσικου και Μουγκαράκη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 14-28. Τους Aces κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μπατζάκας (4π), Τσουτσουράκης και Κοζανιδής.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 7 πόντους του Μπατζάκα, 4 του Γιώργου Κοντακιώτη, άλλους τόσους του Μουστακάτου και τρίποντο του Ευμορφόπουλου, οι "Άσσοι" πλησίασαν στους 3, 32-35. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Ξυλιάς και Μουγκαράκης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 32-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aces συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και 4 πόντους του Γιαζιτζόγλου και καλάθι του Μπατζάκα, πλησίασαν στον πόντο, 39-40. Στο υπόλοιπο του αγώνα η Old Firm διατήρησε την ηρεμία της και με μεγάλα σουτ των Καλαμπάκου, Μουγκαράκη και Ντραγκότι, έφτασε δίκαια στη νίκη με 43-52!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/21 βολές, 12/36 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/17 βολές, 10/25 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Aces ο Μπατζάκας με 13 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Old Firm ο Καλαμπάκος με 18 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 6, Ευμορφόπουλος 3 (1), Κοζανίδης 3, Κοντακιώτης Ν., Κοντακιώτης Γ. 4, Μουστακάτος 12 (2), Μπατζάκας 13 (1), Τσουτσουράκης 2

Old Firm (Μαρούδης): Ανδρεάδης, Βασιλείου 1, Καλαμπάκος 18 (4), Κανελλόπουλος 2, Κούτσικος 2, Μακρής, Μουγκαράκης 10 (2), Ντραγκότι 7 (2), Ξυλιάς 10

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο της Old Firm, όσο και η επιστροφή των Aces στα τελευταία λεπτά!