07/05/2023
Athens Touvlakers 28 19 13 9 - 69 -
Most Wanted 14 17 22 14 - 67 -

Άντεξαν στην πίεση οι Athens Touvlakers!

Το απογευματάκι της Κυριακής 7 Μαΐου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που οι Athens Touvlakers έδειχναν να το ελέγχουν στην μεγαλύτερη διάρκεια, οι Most Wanted έκαναν μεγάλη αντεπίθεση, προσπέρασαν προς στιγμή στο σκορ, αλλά οι Κίτρινοι άντεξαν , βρήκαν τις λύσεις και πήραν το ροζ φύλο με 69-67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ανανεωμένοι Touvlakers έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό και με το καυτό δίδυμο Σαλμάν με τέσσερα τρίποντα και Μπράβο με 12 πόντους αντίστοιχα, είχαν το προβάδισμα με double score(28-14). Για τους Most Wanted που δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στο αμυντικό κομμάτι, ξεχώρισαν Νικολάου με 6 και Ελευθεράκης με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν να παίζουν οι δυο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι πολύ ανοιχτό και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με + 16. Ράνης – Τζιρίτης με 4 πόντους και Κονταμπάσης – Σαλμάν με σουτ από τα 6.75 ήταν αυτοί που κουβαλούσαν την επίθεση, ενώ τις απαντήσεις για τους Most , έδιναν κυρίως Ελευθεράκης με 7 πόντους, με Κωνσταντίνου – Μπλιθικιώτη να ακολουθούν με 4 έκαστος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Μost να πατήσουν καλύτερα στο παρκέ και με κορυφαίο σε άμυνα και οργάνωση τον Μπλιθικιώτη και πρώτα βιολιά τους Κωνσταντίνου και Νικολάου που πέτυχαν από 8 πόντους έκαστος, μείωσαν σε 60 – 53. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι που έμπαζαν νερά στην άμυνα, κρατούσαν το προβάδισμα κυρίως με το δίδυμο Μπράβο με 4 και Σαλμάν με 3 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Εντυπωσιακή είσοδο στην τελευταία περίοδο έκαναν οι φιλοξενούμενοι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κωσταντίνου με 8 πόντους, τρίποντο του Νικόλαου και καλάθι από τον Ελευθεράκη, προσπέρασαν με 62 – 66. Σε εκείνο το σημείο, οι Touvlakers στάθηκαν πιο ψύχραιμοι, βρήκαν καλάθια με Ράνη, Μπράβο και Τζιρίτη και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Νικολάου από τις βολές και την γραμμή των 6.75, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 69 – 67.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Μπράβος με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 βάσεις και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Κωνσταντίνου με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Touvlakers είχαν 21/55 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 9/20 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Οι Most είχαν 21/50 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 10/18 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Βελαέτης 2, Κονταμπάσης 3, Μαρίνος 3, Μπούτος 5(11ρ.), Μπράβος 20(10ρ.), Ράνης 6(11ρ.), Σαλμάν 18 (7ρ.), Τζιρίτης 12.

Most Wanted (Κωνσταντίνου): Ελευθεράκης 15, Κωνσταντίνου 21(14ρ.), Μπλιθικιώτης 9, Νικολάου 19, Ντάνασης, Λαγωνικάκος, Βασιλόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με ωραίες διακυμάνσεις στο σκορ και αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.