19/05/2024
Brazzerzz Beachterzz 18 8 10 21 - 57 -
Flood BC 10 10 23 22 - 65 -

Άντεξε μέχρι τέλους η Flood!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, η Flood άνοιξε λογαριασμό στο σκορ με τρεις διαφορετικούς παίκτες, ενώ από την άλλη ο Δημητριάδης με έξι συνεχόμενους πόντους τράβηξε το κουπί για τους Brazzerzz. O Πιστεύος με ένα σουτ από τη περιφέρεια έβαλε μπροστά τους μωβ, δίνοντας έτσι παράδειγμα στον Δρυμαλίτη, ο οποίος με ένα ακόμα τριποντάκι, συνέβαλε στο 18-10, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος.

Άποντοι παρέμειναν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν ο Ζαφειρόπουλος και ο Παγόπουλος, μειώνοντας έτσι στους τέσσερις τη διαφορά, 18-14. Ο Ζώτος με δύο τριποντάκια έλυσε το γόρδιο δεσμό μετά από 4,5' για τους φιλοξενούμενους, ο Πίλτσης τον ακολούθησε με ένα ανάποδο λειαπ, ωστόσο ο Τσάπας και ο Δρακάκης ανέλαβαν πρωτοβουλίες και μείωσαν στο φινάλε του ημιχρόνου για τη Flood, 26-20.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Πολυχρονόπουλος άνοιξε το σκορ για τους μωβ, οι οποίοι είδαν στη συνέχεια τους Brazzerzz να φέρνουν το παιχνίδι στους δύο, μετά το τρίποντο του Δρακάκη, 29-27! Ο Ανδρέου έβαλε σε θέση οδηγού τη Flood, οι Brazzerzz αντέδρασαν με ένα τρίποντο του Δρυμαλίτη, όμως οι πέντε πόντοι του Δρακάκη και οι τρεις του Παγόπουλου ήταν αρκετοί για να κρατήσουν μπροστά τη Flood, 36-43.

Ο Πολυχρονόπουλος το πήρε πάνω του στη τελευταία περίοδο, μείωσε τη διαφορά με ατομικές προσπάθειες και έφερε το ματς στους δυο για τους Brazzerzz, 45-47. Η Flood γύρισε ωραία τη μπάλα, έβγαλε τέσσερις διαφορετικούς επιθετικούς πρωταγωνιστές, παρόλα αυτά το τρίποντο του Δρυμαλίτη και η βολή του Παγόπουλου έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια, 56-56!

Στo έξτρα πεντάλεπτο, η Flood προσπέρασε από νωρίς με συν έξι, με τον Λιανό και τον Τσάπα να ηγούνται. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να μη βρίσκουν εύκολες λύσεις, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φύγουν νικητές από το κλειστό του Μενιδίου.

Betsson MVP για τη Flood αναδείχτηκε ο Νικόλας Ανδρέου με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους Brazzerzz ξεχώρισε ο Ζήσης Πολυχρονόπουλος με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος, Δημητριάδης 11, Δριβάκος 1, Δρυμαλίτης 12, Ζώτος 9, Πίλτσης 7, Πιστεύος 4, Πολυχρονόπουλος 13.

Flood (Ζαφειρόπουλος): Δρακάκης 15, Ζαφειρόπουλος 4, Λιανός 8, Παγόπουλος 12, Τσάπας 10.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον στο φινάλε!