15/11/2021
Paliagoura 13 15 16 15 - 59 -
Limoges 17 18 12 14 - 62 -

Άντεξε μέχρι τέλους η Limoges!

Επιστροφή στις νίκες για την Limoges στην Elite League, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής κέρδισε δύσκολα τα Paliagoura με 59-62 στο κλειστό του Κολωνού, φτάνοντας έτσι τις πέντε νίκες!

Με το δίδυμο Δαβιλά – Σιφναίου να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς με 6 πόντους έκαστος, αλλά και τρίποντο του Αναστόπουλου, η Limoges πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 7-17, 2:20 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 4, 13-17, με τον Αβανίδη να βάζει 9 πόντους και τον Κασκάνη 4.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +12, 13-25, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 28-35, έπειτα από δύο τρίποντα του Σταμάτη, 4 πόντους του Παπαδόπουλου και 4 του Σιφναίου. Τα Paliagoura κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο Κασκάνης (5π) και Αβανίδης (4π), ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσαν εύστοχα οι Αθανασιάδης και Κωστάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Δράκου έσφιξε την άμυνά του και με ακόμη 7 πόντους του Αβανίδη και 5 του Κασκάνη, πλησίασε στους 4, 44-48. Την Limoges διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Παπαδόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 44-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λιμουζό άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Σιφναίου (5π), Δαβιλά (4π) και Σταμάτη (3π), έφτασαν στη δύσκολη νίκη με 59-62. Πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό να κλέψουν τη νίκη τα Paliagoura, ωστόσο δεν ήταν αρκετοί οι 8 πόντοι που σημείωσε ο Αβανίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 20/48 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/15 βολές, 20/47 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 28 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 11/19 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος της Limoges ο Σιφναίος με 17 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 6/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Paliagoura (Δράκος): Βελέντζας 4, Αθανασιάδης 3 (1), Αβανίδης 28 (1), Κασκάνης 17 (1), Σουρλίγκας, Κωστάκης 5 (1), Τομαράς, Μούσουρας, Σταφυλάς 2

Limoges (Μπραντίτσας): Αναστόπουλος 3 (1), Μπραντίτσας 2, Δαβιλάς 12, Σωτηρόπουλος 5, Σταμάτης 9 (3), Σιφναίος 17, Σαμπάνης 5, Παπαδόπουλος 9

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια του αγώνα!