20/09/2022
Greek Freaks 17 14 13 19 - 63 -
Thunder 7 27 23 9 - 66 -

Άντεξε μέχρι τέλους η Thunderblaze!

Ποδαρικό με το δεξί για την Thunderblaze στον θεσμό του κυπέλλου, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισε τους μαχητικούς Greek Freaks με 63-66 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Με τους Υφαντόπουλου και Μπαμπάλη να πετούν φωτιές με 8 και 7 πόντους, αντίστοιχα, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Greek Freaks βρέθηκαν μέχρι και στο +13, 14-1, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 17-7! Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα του ματς, με τους Καρυοφύλλη, Ζαΐμη και Ευσταθίου μα σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο πέρασε στο παρκέ ο Γεωργίου και με 14 δικούς του πόντους, δύο τρίποντα του Τζούρτου και 4 πόντους του Μπούτου, έστειλαν την Thunderblaze στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 31-34! Ο Τσαμπαρλής με 5 πόντους και ο Χαλούδης με 3 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Ευσταθίου, 6 του Γεωργίου, 4 του Μπούτου και τρίποντο του Ζαράνη, έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 44-57! Μόνος του πάλευε για τους Greek Freaks στο τρίτο δεκάλεπτο ο Χαλούδης, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 44-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Thunderblaze είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και παρά την πίεση που δέχθηκε στο φινάλε, έφτασε δίκαια στη νίκη με 63-66, μετά από 4 πόντους του Ζαΐμη και 3 του Γεωργίου. Δεν μπόρεσαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή στο φινάλε τα "Φρικιά", παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Διαθεσόπουλου, Χαλούδη, Μπαμπάλη και Υφαντόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 18/43 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και 1 είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 19/24 βολές, 16/38 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Greek Freaks ο Χαλούδης με 22 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 3/7 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της Thunderblaze ο Γεωργίου με 23 πόντους, έχοντας 11/13 βολές, 6/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 1 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Χαλούδης 22 (4), Υφαντόπουλος 10 (2), Μπαμπάλης 9, Τσαμπαρλής 7, Καφετζής 2, Κοιλάκος 4, Διαθεσόπουλος 9, Θεοχάρης, Ιωαννίδης, Καρανδρέας

Thunderblaze (Ζαράνης): Ευσταθίου 12 (2), Γεωργίου 23, Ζαράνης 5 (1), Ζαΐμης 8, Μπούτος 8, Καρυοφύλλης 4, Τζούρτος 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Greek Freaks δεν παράτησαν το παιχνίδι στο φινάλε!