02/04/2023
The Dreamers 14 6 8 27 - 55 -
Χάνειball 15 18 13 14 - 60 -

Άντεξε μέχρι τέλους η Χάνειball!

Κυριακή απόγευμα 2 Απριλίου στο Basketaki Arena , η Χάνει ball ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχτισε διψήφια διαφορά από νωρίς και παρά την ασφυκτική πίεση των Dreamers στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε στην νίκη με 55 – 60 και κατέκτησε την τέταρτη θέση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανοιχτό και με εξαιρετικό ρυθμό από τις δύο ομάδες που σκόραραν εναλλάξ, με την Χανειball να κρατάει ισχνό προβάδισμα με 14 – 15. Ο Καραμπάς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους με 9 πόντους, με Μπελεφάντη και Κ. Χριστόπουλο να πυροβολούν από τα 6.75, ενώ για τους Dreamers ξεχώρισε ο Παναγόπουλος μέσα στην ρακέτα με 4 πόντους με Μανασή και Α.Ελενίτσα να σκοράρουν από την περιφέρεια.

Οι Dreamers ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με γρήγορα καλάθια από Περγαντή και Κωνσταντέλλο, αλλά στη συνέχεια η Χάνειball ήταν καταιγιστική. Πίεσε τρομερά στην άμυνα, έτρεξε σερί 0 – 15 με καταπληκτικό Κ. Χριστόπουλο να έχει 9 πόντους και τον Καραμπά να ακολουθεί με 5, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ της 20 – 33.

Στο φτωχό τρίτο δεκάλεπτο, οι Dreamers απειλούσαν μόνο από την περιφέρεια, με Μανασή και Ελενίτσα να βάζουν από ένα τρίποντο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά ελέγχοντας απόλυτα τον αγώνα, με 6 πόντους του Καραμπά και 4 του Κ. Χριστόπουλου να έχουν διαφορά 18 πόντων.

Οι Dreamers μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Άσκησαν τρομερή πίεση σε όλο το γήπεδο, βρήκαν συνεχόμενα τρίποντα με Α.Ελενίτσα(3),Ν. Κοντό και με τον Κωνσταντέλο να δίνει τεράστιες βοήθειες με ριμπάουντ και 4 πόντους πλησίασαν 47-53! Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, η Χάνει ball ξεκίνησε να σκοράρει από την γραμμή της φιλανθρωπίας, στέλνοντας την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν 5 πόντους με τον Ν. Κοντό και τρίποντο με τον Γ.Κοντό μειώνοντας το τιμητικό 55 – 60.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Καραμπάς με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Περγαντής με 2 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι Dreamers είχαν 12/42 δίποντα, 10/37 τρίποντα, 1/6 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Η Χάνειball είχε 17/46 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 11/18 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

The Dreamers(Μανασής): Ν.Ελενίτσας 3, Α.Ελενίτσας 15, Ι. Κοντός 5, Ν. Κοντός 8, Κωνσταντέλλος 8, Μανασής 6, Παναγόπουλος 8(8ρ.), Περγαντής 2(8ρ.).

Χάνειball(Δ. Χριστόπουλος): Δαμουλάκης (7 ρ.), Καραμπάς 23(8ρ.), Κότσιφας 5, Μπελεφάντης 8(8ρ.) Ι. Χριστόπουλος 6, Κ. Χριστόπουλος 16(10ρ.), Δ. Χριστόπουλος 2.