Komic Mastoras BC 22 9 5 10 - 46 -
Remal Madri 7 6 9 12 - 35 -

Άντεξε στην πίεση ο Komic Mastoras!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall ο Komic Mastoras υποδέχθηκε την Remal Madri για την πρώτη αγωνιστική της φετινής Development League. Η ομάδα του Γιώργου Σπυράτου ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, άντεξε στην πίεση της ανατρεπτικής Remal και απέδρασε με το πρώτο ροζ φύλλο στις αποσκευές της. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Komic Mastoras. Παρότι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο πρώτο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί και πρωταγωνιστές τους Λίγγρη (6π.) και Νικόλα (5π.) έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Remal που σκόραρε μόλις 7 πόντους χάρη στους Παπαϊωάννου (3π.), Ρηγόπουλο (2π.) και Πολύδωρο (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 22-7.

Χαμηλή παραγωγικότητα στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-6. Η Μαντριλένοι έσφιξαν την άμυνα τους, αλλά συνέχισαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο σκοράρισμα. Κουλιαμπής (3π.) και Καμολίκης (2π.) πέτυχαν τα μοναδικά καλάθια εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νικόλας προσέθετε ακόμη 4 πόντους στη συλλογή του. Σκορ ημιχρόνου, 31-13.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. Η Ρεμάλ έδειξε μεγάλη διάθεση στην άμυνα, κράτησε τον Komic Mastora μόλις στους 5 πόντους, όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει απειλητικά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-22.

Τα δύο μεγάλα τρίποντα του Δαβιδέλλη (6π.), αλλά και οι ατομικές ενέργειες του Πρίφτη (7π. με 1 τρ.) έβαλαν φωτιά στο ματς. Η Ρεμάλ επέστρεψε από το -20, μείωσε τη διαφορά μέχρι τους 8 πόντους και φάνηκε να βάζει πίεση στους γηπεδούχους. Ο Komic Mastoras είχε ωστόσο τη λύση και με τρίποντο ανάσα του Σπυράτου επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Λίγγρης (2π.), Γρηγοράκης (2π.) και Νικόλας (2π.) πέτυχαν κρίσιμα καλάθια και απλοποίησαν την κατάσταση για τον Komic Mastora που έφτασε δίκαια στην πρώτη νίκη της σεζόν.

Στο τέλος του αγώνα, ο Komic Mastoras είχε 15/42 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 19 λάθη. Στον αντίποδα, η Remal Madri είχε 10/39 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 3/11 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 5 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε 3 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Πολύδωρος με 7 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Komic Mastoras (Σπυράτος) : Αυγερινός, Γιωτόπουλος 4 (1), Γρηγοράκης 5 (20ρ.), Λίγγρης 10 (7ρ.), Νικόλας 12 (6ρ.), Πλατσατούρας 3, Ποθητός 2 (6ρ.), Σερεβέτας 2, Σπυράτος 3 (1), Τσιώγκας 5 (6ρ., 1 τρ.).

Remal Madri (Καμολίκης) : Αποστόλου, Αργυριάδης 2 (8ρ.), Γρίβας, Δαβιδέλλης 6 (2), Καμολίκης 2, Κουλιαμπής 5 (1), Μακρής, Ναυπλιώτης, Παπαϊωάννου 7 (5 κλεψ.), Πολύδωρος 7 (10ρ.), Πρίφτης 6 (1), Ρηγόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Η επιστροφή της Remal στην τέταρτη περίοδο.