14/10/2024
Campeon Εθνικός Star 11 9 18 13 - 51 -
Blastiakos 17 13 18 11 - 58 -

"Άντεξε" ο Blastiakos στο τέλος!

Δευτέρα βράδυ στο Μαζαράκη ο Blastiakos επικράτησε του Εθνικού Star με 51-58,έχοντας μάλιστα και το απόλυτο στα τρία παιχνίδια έχουν τρεις νίκες.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Blastiako. Έχοντας τον Τροχαλιά από την αρχή ζεστό, αλλά και τον Τυροπώλη, προηγήθηκαν για 8 πόντους. Ο Εθνικός Star έδωσε τις απαντήσεις του με τους Αργεντίνη, Λάγιο και Δεληδάκη από το ζωγραφιστό.

Στο δευτερο δεκάλεπτο οι Μπλε εκμεταλλευτήκαν την αστοχία των γηπεδούχων και έτρεξαν ένα σερί 0-9. Ο Τροχαλιάς 5 μαζεμένους πόντους μαζί με τον Αβαγκιάν που έβαλε 4 και τον Τυροπώλη με 4.Τελικά ο Εθνικός Star πήγε με διαφορά -11 στα αποδυτήρια, καθώς οι Αργεντίνης και Τόλιας μείωσαν στο σκορ (20-31).

Οι παίκτες του Μπλαστιακού μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και έτρεξαν ένα επιμέρους 2-8 και κατάφεραν να φέρουν το σκορ στο + 12 , με εκτέλεση σουτ τριών πόντων του Τροχαλιά αλλά και τους Αβαγκιάν και Ατσάλη από το ζωγραφιστό. Η ομάδα του Σιαπάνη  κατάφερε να μειώσει με τους Δεληδάκη πίσω από την γραμμή των 6,75 και τον Αργεντίνη από την ρακέτα

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Εθνικός Star έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Ο Δεληδάκης με 2/2σουτ τριών πόντων και εξίσου 5 πόντους  από τον Αργεντίνη έφεραν το ματς στα τελευταία 2 λεπτά σε απόσταση αναπνοής. Όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν σφυγμό και κατάφεραν να αποδράσουν με το ροζ φύλλο, με τις ενέργειες των Τροχαλιά και Τυροπώλη. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 51-58.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Βολόντια Αβαγκιάν με 9 πόντους και 18 ριμπάουντ. Από του ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Αργεντίνης με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης): Αδαμίδης,  Αργεντίνης 18, Δεληδάκης 17, Καραπαναγιώτίδης 8, Λάγιος 7, Μαρτάκης, Μελάς, Σιαπάνης 2, Τόλιας 7, Φλάκος 2.

Blastiakos (Τυροπώλης): Αβαγκιάν 9, Ατσάλης 6, Γεροντάκης 4, Τροχαλιάς 24, Τσιγκάκος 2, Τυροπώλης 19.

Τι μας άρεσε: Οι αμυντικές ενέργειες των Μπλε!