11/01/2024
Blue Rose 12 25 17 14 - 68 -
Athens Crips 18 9 13 19 - 59 -

Άντεξε και κέρδισε το Blue Rose!

Ιδανικό ξεκίνημα για την νέα χρονιά από το Blue Rose, καθώς επικράτησε με 68-59 τους μαχητικούς Athens Crips και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Καλύτερα στο παρκέ μπήκαν οι φιλοξενούμενοι με τον εξαιρετικό Μπραΐμη να σημειώνει 11 πόντους και έχοντας και για συμπαραστάτη τον Σμυρλή (7π) έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 12-18.

Ανέβασαν ρυθμούς στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Δανασή (3ασ) να δημιουργεί και τους Θεοδωρικάκο (10π) και Γιαννακή (10π) να βοηθάνε στο σκοράρισμα κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 37-27.

Στην επανάληψη το Blue Rose δεν άλλαξε την φιλοσοφία του και κατάφερε να διευρύνει την διαφορά στο +14 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους Μπραΐμη και Σμυρλή όμως οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι και πήραν την πολυπόθητη νίκη με 68-59.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιαννάκης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπραΐμης με 29 πόντους, 23 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 8/14 βολές, 21/36 δίποντα και 6/18 τρίποντα, μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 16 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 20/57 δίποντα και 5/15 τρίποντα, μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 17 λάθη.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Βροντάκης 2, Γιαννακής 17, Δανασής 15, Δημητρόπουλος 5, Θεοδωρικάκος 16, Θεοφανοπούλος 8, Μαυροειδάκος, Τραινταφύλλου 3, Χαραλαμπίδης

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κυρανάκης 6, Λάντζας 8, Λόντος, Μπραΐμης 29, Παπαδόπουλος, Σμυρλής 16

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που βγάλανε οι δύο ομάδες!