19/10/2024
Space Hellas 8 12 22 7 - 49 -
Δαλάι Κλάμα 9 11 7 17 - 44 -

Άντεξε στο τέλος και κέρδισε η Space Hellas!

Χαμηλός ρυθμός και σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όπως αναμενόταν από δύο ομάδες που δίνουν έμφαση στην άμυνα. Ο Βεργογιάννης έδωσε προβάδισμα στην Space Hellas (6-4), με τον Μασσαλή να απαντάει, με δύο προσωπικά καλάθια και να βάζει μπροστά τους Δαλάι Κλάμα (6-9). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 8-9.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να σκοράρουν και να συμβαδίζουν στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 20-20.

Στην επανάληψη η Space Hellas μπήκε αποφασισμένη να αλλάξει ρυθμό στο ματς, βρήκε ευκολότερη πρόσβαση στο καλάθι και έχτισε διαφορά. Με πλουραρισμό στην επίθεση και όμορφες συνεργασίες πήρε διψήφιο προβάδισμα (35-24). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-27.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Μπουρελάκου, δεν παράτησε το ματς. Με εξαιρετική άμυνα και ένα σερί 10-0 έφερε το ματς στο καλάθι (45-43). Όμως η Space Hellas ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 49-44, σε μια πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Βεργογιάννης με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Φλαμπούρης με 5 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργογιάννης 13, Μπόσκος, Παπακώστας 8, Παπαευαγγέλου 12, Αναστασόπουλος, Ελευθερίου 2, Μακαντάσης 7, Αράπογλου, Σακογιάννης, Ηλιόπουλος 1, Καραφώτης 5.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μπέης 3, Δόλιας 11, Τζιγκουνάκης, Τζώλης, Μπεκρής 5, Σωτηράκης Αντ. 7, Γιαννούκας, Νικολής, Φλαμπούρης 5, Γλύκας 3, Σωτηράκης Β. 1, Μασσαλής 9.

Τι μας άρεσε: Η ένταση που αγωνίστηκαν και το ντέρμπι που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες.