19/09/2024
Tripodiakos 11 18 15 14 - 58 -
Beer Team 11 9 14 22 - 52 -

Άντεξε ο Tripodiakos στο τέλος με υπογραφή Δούρου!

Στη Basketaki Arena την Κυριακή ο Tripodiakos πήρε το επιθυμητό αποτέλεσμα,  παρά την αρκετή πίεση που δέχτηκε από την Beer Team στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Από τους Άσπρους Δούρος, Θεοδωρικάκος και Σαρλής εκτέλεσαν την άμυνα των Κίτρινων. Από την άλλη πλευρά Ανδρόνικος, Κρεκούκης και Κωστούλας έφεραν σε πλήρη ισορροπία το πρώτο δεκάλεπτο (11-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Θεοδωρικάκου εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Κίτρινων και έτρεξε ένα σερί 9-0. Ο Σαρλής έβαλε 5 μαζεμένους πόντους μαζί με τον Παυλίδη που έβαλε 4. Τελικά ο Τριποδιακός πήγε με διαφορά 9 πόντων στα αποδυτήρια, καθώς Θεοδωσοπουλος και Μαυράκης μείωσαν στο σκορ (29-20).

Οι παίκτες του Τριποδιακού μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και έτρεξαν ένα επιμέρους 8-2 και κατάφεραν να φέρουν το σκορ στο + 12 , με εκτέλεση σουτ τριών πόντων του Θεοδωρικάκου αλλά και τους Σαρλή από το ζωγραφιστό. Η Beer Team κατάφερε να μειώσει με τους Ανδρόνικο πίσω από την γραμμή των 6,75 και Μαρφαντά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Beer Team έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Ο Ανδρόνικος με 3/3 σουτ τριών πόντων και εξίσου 1 από τον Μαρφαντα έφεραν το ματς στο τελευταίο λεπτό ξανά σε ισορροπία 52-52. Όμως οι γηπεδούχοι είχαν σφυγμό και κατάφεραν να αποδράσουν με το ροζ φύλλο, με τις ενέργειες των Γαλανόπουλο και Παυλίδη. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 58-52.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Επαμεινώνδας Δούρος με 6 πόντους 8 ριμπάουντ και 5 κοψίματα,  ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο  Σπύρος Ανδρόνικος με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Tripodiakos (Θεοδωρικάκος): Γαλανόπουλος 7, Δουρος 6, Ζουναρτζής, Θεοδωρικάκος 8, Κουγιας, Πατρίκιος 7, Παυλίδης 15, Σαρλής 15.

Beer Team (Μαρφαντάς): Ανδρόνικος 21, Θεοδοσόπουλος 4, Κρεκούκης 6, Κωστούλας 6, Λεβέντης 2, Μαρφαντάς 8, Μαυράκης 3, Μαχαλιάς, Μεταξάς 2.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Δούρου !