46
Aces 12 4 15 15 - 46 -
Clowns 14 22 7 6 - 49 -

Άντεξαν οι Clowns!

Μια αναμέτρηση που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι τέλους παρακολουθήσαμε το βραδάκι της Δευτέρας στο Athens Sports Hall, με τους Clowns να κερδίζουν τους Aces με τελικό σκορ 46-49!

Η γενική αστοχία των Clowns ανάγκασε τους "μπλε" να περάσουν τη μπάλα στον Πάτρο ο οποίος... δούλεψε στο ποστ, με τον Γιαζιτζόγλου από την άλλη να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι, για το 12-14 του ισορροπημένου πρώτου δεκαλέπτου, με τον Σαρίκα να βάζει την... υπογραφή του με δύο τρίποντα στο φινάλε για το προσπέρασμα!

Με καλές τοποθετήσεις και σωστές επιλογές, ο Αρβανιτάκης βγήκε μπροστά για τους φιλοξενούμενους και έδωσε σκορ, σε ένα παιχνίδι που μέχρι εκείνη τη στιγμή οι σετ επιθέσεις ήταν μόνιμη εικόνα, με τις ομάδες να προσπαθούν με οργανωμένες προσπάθειες να σκοράρουν. Οι Aces με τον Μπατζάκα σε ρόλο οργανωτή θέλησαν να μειώσουν αλλά μάταια, καθώς Κιούσης και Μελάς συνεργάστηκαν άψογα και έδωσαν αέρα 20 πόντων για Clowns, 16-36 ημίχρονο!

Επέλεξαν να πιέσουν και καλά έκαναν οι Aces, καθώς ανάγκασαν την παρέα του Σαρίκα σε λάθη και ταυτόχρονα με πανέμορφες προσπάθειες του Γιώργου Κοντακιώτη και του Γιαζιτζόγλου μείωσαν, με την τρίτη περίοδο να αναζωπυρώνει το ενδιαφέρον του αγώνα, με το 31-43 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Η πίεση από τη μία (Aces) και τα προβλήματα από την άλλη (Clowns) συνεχίστηκαν, με την ψαλίδα της διαφοράς να μικραίνει, όσο οι γηπεδούχοι είχαν καθαρό μυαλό και... πνευμόνια να πιεσουν! Ο Γιαζιτζόγλου ήταν το λιγότερο... συγκινητικός και προσπάθησε μέχρι τέλους για τη μεγάλη ανατροπή, με τους Clowns να αντέχουν στο... σφυροκόπημα και να επικρατούν με το τελικό 46-49, παίρνοντας την έβδομη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Development!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Περικλής Κιούσης με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Aces ξεχώρισε ο Άγγελος Γιαζιτζόγλου με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/43 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 7/16 βολές, 38 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/38 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 11/25 βολές, 48 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα και 13 λάθη.

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 24, Ευμορφόπουλος 4, Κοζανίδης,  Κοντακιώτης Ν, Κοντακιώτης Γ. 4, Λαντζάκης, Μαραβέλιας 2, Μουστακάτος 4, Μπάκας, Μπατζάκας 6, Στεργιόπουλος, Τσουτσουράκης 2.

Clowns (Σαρίκας): Αρβανιτάκης 5, Κιούσης 8 (13 ριμπ.), Μελάς 13, Μπουρνάζος, Πάτρος 2, Σαρίκας 18, Σουσάνης 3.

Τί μας άρεσε : Το πόσο αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι!!