21/02/2023
Capital Con-Trolls 9 12 12 16 - 49 -
Sugar Mountains 14 9 12 9 - 44 -

Αντεπίθεση και νίκη για τους Capital Con-Trolls!

Μπορεί να πέρασε καιρός, αλλά οι Capital Con-Trolls πήραν ξανά ροζ φύλλο αγώνα. Μετά από 6 σερί ήττες και κάνοντας την αντεπίθεση τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Capital Con-Trolls επικράτησαν 49-44 των Sugar Mountains και το βράδυ της Τρίτης 21 Φεβρουαρίου πανηγύρισαν την 4η νίκη τους (4-11). Οι Sugar Mountains από την άλλη έδωσαν συνέχεια στο αρνητικό σερί και έπεσαν στο 1-15.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλό ξεκίνημα, με τους Πεππέ και Μπενέκο να δίνουν λύσεις, με το σκορ να φτάνει στο 5-9. Ο Ψαλλίδας ανέλαβε δράση στη συνέχεια και με 5 δικούς του πόντους, έφερε την ομάδα του στο +9 (5-14). Νίκας και Μαρζάβας μάζεψαν κάπως την κατάσταση πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και διαμόρφωσαν το 9-14.

Οι Sugar Mountains στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου κρατούσαν μία απόσταση από τους αντιπάλους, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά οι Capital Con-Trolls έδειχναν να ανεβαίνουν. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν με τον Πασπάτη να κάνει το 17-21, ενώ ο Θεοδώρου έφερε το ματς στο δίποντο κάνοντας το 19-21. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν για λίγο με το καλάθι του Μπίνα, όμως το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Λυκογιάννη να μειώνει σε 21-23.

Το ματς έγινε ντέρμπι στην τρίτη περίοδο. Οι Capital Con-Trolls πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τον Λυκογιάννη (25-24), ενώ ο Νίκας έγραψε το 27-24. Ο Μπίνας το πήρε πάνω του στη συνέχεια και έδωσε τα ηνία ξανά στην ομάδα του, αφού με δικές του σερί προσπάθειες έκανε το 27-30. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι», όμως οι Sugar Mountains ήταν εκείνοι που είχαν το προβάδισμα με 33-35, έπειτα από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο μπήκαν πιο αποφασισμένοι. Έτσι δεν άργησαν να βρεθούν και πάλι με το προβάδισμα στα χέρια τους, με τον Νίκα να γράφει το 38-36. Η διαφορά έφτασε και στο +7 (43-36), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν για ακόμη μία φορά και με σερί τρίποντα των Μούχτη και Βγόντζα έφεραν το ματς στον πόντο (43-42). Ο Μαρζάβας τότε βγήκε μπροστά για να επαναφέρει και πάλι την… τάξη και οι Capital Con-Trolls βρέθηκαν στο 49-43 και «αγκαλιά» με τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν μέχρι το φινάλε οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 49-44, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Νίκας ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μπίνας με 10 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ.

Οι Capital Con-Trolls είχαν 17/41 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 12/20 βολές και 28 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, 20 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Sugar Mountains είχαν 12/35 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 8/16 βολές, 42 ριμπάουντ, όπως και 2 ασίστ, 11 κλεψίματα, 24 λάθη και 1 μπλοκ.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας): Κατσάτσος, Λυκογιάννης 18(6ρ.), Μαρζάβας 6(4ρ.), Νίκας 20(8ρ.), Ξανθάκης, Πασπάτης 2(2ρ.)

Sugar Mountains (Πεππές): Αντωνόπουλος 3(3ρ.), Αργυρόπουλος, Βγόντζας 9(6ρ.), Κούτρας 2(2ρ.), Μούχτης 3, Μπάρλας 1(6ρ.), Μπίνας 10(13ρ.), Μπενέκος 3(1ρ.), Πεππές 5(6ρ.), Ψαλλίδας 8(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Capital Con-Trolls στο τέταρτο δεκάλεπτο.